CHP-AK Parti ‘İnfaz Paketi’ görüşmesi başladı

AK Parti’nin hazırladığı infaz düzenlemesini de içeren 3. Yargı Paketine koronavirüs salgını nedeniyle hız verildi.

Yeni infaz düzenlemesinde, çocukların, gazetecilerin ve siyasi tutukluların tahliye edilmesine ilişkin bir değişiklik yer almıyor.

Ayrıca, şiddet suçlarının affedilmesi istenirken, cinsel suçlar da indirim kapsamında yer alıyor.

AK Parti heyeti, 3. Yargı Paketine ilişkin bugün CHP TBMM Grubu’nu ziyaret etti.

AK Parti heyeti ‘infaz paketine’ ilişkin CHP Meclis Grubunu ziyaret etti

AK Parti heyeti infaz düzenlemesini de içeren 3. Yargı Paketi ile ilgili olarak CHP Meclis Grubu’nu ziyaret etti. CHP heyetinde, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç ve Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ankara Milletvekili Murat Emir yer aldı.

AK Parti heyetinde ise, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş, Cahit Özkan, Adalet Komisyonu üyeleri ile Adalet Bakanlığı temsilcileri yer aldı.

10 farklı kanunda değişiklik

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle infaz düzenlemesine hız verildi. AK Parti’nin hazırladığı, infaz düzenlemesini de içeren 3. Yargı Paketi çalışmalarının kapsamı belli oldu. Siyasi parti gruplarına sunulan çalışmayla ilgili görüşmeler tamamladıktan sonra teklif son şekli verilerek Meclis Başkanlığına sunulacak.

Teklifte, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 10 farklı kanunda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Çocuklara, gazetecilere, siyasi tutuklulara tahliye yok, cinsel suçlar indirim kapsamında!

Yeni infaz düzenlemesinde, çocukların, gazetecilerin ve siyasi tutukluların tahliye edilmesine ilişkin bir değişiklik yer almıyor. Ayrıca, mağduru kadın ve çocuk olan şiddet suçlarının affedilmesi istenirken, cinsel suçlar da indirim kapsamında yer alıyor.