Özel: Elitaş suçlanacak kişi değilse çok önemli tanık pozisyonundadır

CHP Grup Başkanvekili Özel, AK Parti Milletvekili Elitaş’ın iddianameye göre suçlanacak kişi değilse bile FETÖ’nün siyasi ayağı açısından çok önemli bir tanık pozisyonunda olduğuna dikkat çekti.

Özel, Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusuna ise, MHP’nin “Saray rejiminin muhafızı” olduğunu belirterek, “O muhafız alayının 3 çavuşu da dün verilen emri yerine getirmiştir” yanıtını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Özel, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında dava açılacak olmasını ve MHP’nin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusunu değerlendirdi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Özel, AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “FETÖ’nün siyasi ayağı” konusundaki açıklamaları üzerine dava açacak olmasının sorunlu, ayıplı bir durum olduğunu söyledi. Özel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinden şu bölümü hatırlattı:

“Örgütün siyasetle ilişkisi faydacı ve hatta fırsatçı temelde olup; öncelikle siyaset ve kurumları üzerinde etkili olarak kadrolaşmanın önünü açmayı, elemanlarını etkili konumlara taşımayı, onların korunup, kollanmasını sağlamayı hedeflemektedir. Örgüt mensuplarını milletvekili olarak Meclise sokmayı istemekte, ilgi gösterdiği kanun tasarıları hakkında hukuk büroları aracılığıyla çalışmalar yaparak organlarının da katılımıyla yasama süreçlerine doğrudan müdahil olmaktadır.”

‘FETÖ’nün siyasi ayağı somutlaşabilir’

Elitaş’ın bu iddianameye göre kimseye dava açmaması gerektiğini söyleyen Özel, şöyle konuştu: “Elitaş, bu iddianameye göre suçlanacak kişi değilse en azından çok önemli bir tanık pozisyonundadır. Elitaş, önergeyi kendi yazdıysa bunun siyasi, hukuki sorumluluğuna katlanacak. Kendi yazmadıysa gecenin o yarısında kendisine bu önergeyi ileten mekanizmayı açıklayacak. O mekanizma açıklanırsa çorap söküğü gibi hiç olmazsa bu konuda FETÖ’nün siyasi ayağı ve FETÖ’nün yasama sürecine nasıl etki ettiği somutlaşabilir.”

Elitaş’ın Başbuğ’a dava açmasının “Haksızlık yaptığımız birisine, bunu dile getirdiği için elimizdeki yargı gücünü kullanarak baskı, şantaj, onu zorla susturma yoluna gidiyoruz.” anlamına geldiğini söyledi.

‘MHP yandaş savcı ve hakimlerden medet umuyor’

MHP’nin, Kılıçdaroğlu hakkında “suçu ve suçluyu övme”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasına ilişkin Özel, şöyle konuştu:

“MHP, 1950’lerin tahkikat komisyonunun utancına ortak olmuştur. Bileğini bükemediği ana muhalefet partisinin bileğini bükmek için yandaş savcı ve hakimlerden medet ummaktadırlar. Kılıçdaroğlu’na siyaseten veremedikleri cevabı, kendilerine büyük ortağın verdiği imtiyaz ve güvenceyle yargı üzerinden vermeye çalışmaktadır. MHP, saray rejiminin muhafızıdır. O muhafız alayının üç çavuşu da dün üzerlerine düşen, verilen emri yerine getirmişlerdir. O sırada çığ altındaki can mücadelesinden ve ülkenin çektiği acılardan bihaber saray rejiminin muhafızı üç çavuş, kendilerine verilen görevi yerine getirmişlerdir.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

Özel, savcılar, hakimler, kayıtlar, MİT, JİTEM’in yapamadığını saray rejiminin muhafız alayının üç çavuşunun yapacaksa ellerinden geleni ardlarına koymasınlar dedi.

Zamanlamanın talihsiz olduğunu söyleyen Özel, “Tarihsel açıdan büyük bir ayıba ortak olunmuştur. ‘2010’dan sonra Kemal Kılıçdaroğlu gelmiştir. Geldikten sonra CHP milli duruşunu terk etmiş, gayrimilli şeyler yapmıştır’ diyorlar. 2014’te bu CHP ile ortak cumhurbaşkanı adayı nasıl çıkardın o zaman?” diye konuştu.