CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulda ilk olarak İYİ Parti’nin, “Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi alanların yaşadıkları sorunları incelemek ve gerekli önlemlerin alınmasına” ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi önerisi ele alındı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye’nin derin bir ekonomik krizin içerisinde olduğunu belirterek, istihdamın azaldığını, işsizliğin cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığını söyledi.

İYİ Partili Ataş: Üniversite mezunu gençler KYK borçlarını ödeyemiyor

Türkiye’de hemen hemen her kesim gibi gençlerin de zor durumda olduğunu dile getiren Ataş, üniversite mezunu gençlerin iş bulamadığı için KYK borçlarını da ödeyemediğini söyledi. KYK borçları yapılandırılsa da bunun gençlerin beklentisini karşılamadığına işaret eden Ataş, bu borçların silinmesini istedi. 

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada İYİ Parti’nin önerisi kabul edilmedi.

HDP’den Anayasa ve AİHM kararlarına ilişkin araştırma önergesi talebi

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç Fotoğraf: AA

Daha sonra HDP’nin “Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in kararlarının uygulanmamasının yaratacağı mağduriyete” yönelik araştırma önergesinin görüşülmesi önerisine geçildi. HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, daha önce de yargıyla ilgili araştırma önergeleri verdiklerini ancak AKP’nin bu önergeleri reddettiğini söyledi. 

Konunun bir kez daha konuşulması gerektiğini ifade eden Oluç, “Adalet Bakanının son konuşmalarına bakarsanız, yargıda çok büyük sorunlar olduğunu aslında siz de biliyorsunuz fakat bunu bir türlü kabullenmek istemiyorsunuz. Çünkü bu hale getirmiş olan iktidar partilerisiniz.” dedi.

HDP’li Oluç: Kürt’e adalet yok Kürt’ü vurabilirsiniz

Diyarbakır’da 3 yıl önce polisin açtığı ateş sonucunda Kemal Kurkut’un ölümüne ilişkin davada sanık polis hakkında beraat kararı çıktığını hatırlatan Oluç, şunları kaydetti:

“Fotoğraf ortada, videolar var, otopsi kayıtları var, Adli Tıp Kurumu raporları var, her şey var ama beraat çıktı. Neden? Çünkü vuran kolluk gücü. Neden? Çünkü vurulan Kürt. ‘Kürt’e adalet yok, Kürt’ü vurabilirsiniz.’ Bunu söyledi bir kez daha mahkeme bütün Kürt halkına.”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç

CHP’li Kılıç: Vatandaşlarımız polislerden, bekçilerden korkar duruma gelmişlerdir

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, AKP iktidarının yaratmış olduğu günümüz Türkiye’sinde, vatandaşların polislerden, bekçilerden çekinir, korkar duruma geldiklerini söyledi.

AİHM’de defalarca işkence ve kötü muameleden dolayı Türkiye’nin cezalandırıldığını hatırlatan Kılıç, “Bırakın bu hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeyi orantısız güç kullanımı ülkemizde gün geçtikçe arttı.” dedi.

Müzakerelerin ardından yapılan oylamada HDP’nin önerisi kabul edilmedi.

CHP’den kamu kaynaklarına ilişkin önerge

Genel Kurulda, CHP’nin kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin önergesinin görüşülmesi önerisi de ele alındı. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “acı reçete” tartışmalarına değinerek, şunları ifade etti:

“Bu acı reçeteyi emekli, işçi, köylü, öğrenci mi çekecek yoksa saray yönetimi ya da bürokratlar mı çekecek? Türkiye Cumhuriyeti’nde kamu tarafından kiralanan, kullanılan 125 bin araç var. Almanya’da 8 bin, Fransa’da 9 bin, Japonya’da 10 bin ama benim ülkemde 125 bin tane var. Reçete kime? Halka.”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Fotoğraf: AA

CHP’li Başarır: Binlerce garson işsiz onları düşünmüyorsun Kıbrıs’a sarayı düşünüyorsun

Başarır, “Kimin parasıyla Kıbrıs’a saray yapıyorsun. Beyefendi, Türkiye’de işçi, memur, insanların durumu çok iyi ya Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödüyor. Sen kimin parasını, ne hakla ödüyorsun?” diye sordu.

Dün alınan karla lokantalar, kafeler, barların kapandığını belirten Başarır, “Binlerce garson işsiz onları düşünmüyorsun Kıbrıs’a sarayı düşünüyorsun. Gerçekten yazık. Kıbrıs’a pikniğe yedi uçak ile gidiyorlar. Kıbrıs’ı fetheden, Kıbrıs’ın Karaoğlan’ı Bülent Ecevit, tarifeli uçakla Kıbrıs’a gidiyordu.” dedi. 

‘Savcı bu saate kadar soruşturma açmıyor’

Başarır, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakarette bulunan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya tepki gösterdi. Başarır, “Bu ülkede Cumhuriyeti kuran partinin liderine bir mafya artığı tehditte bulunuyor, bir tane onurlu savcı daha bu saate kadar soruşturma açmıyor.” dedi.  

Görüşmelerin ardından CHP’nin grup önerisi de kabul edilmedi. 

Kaynak: AA