CHP: Kızılay müdahale edilmesi gereken bir durum almıştır

Kızılay üzerinden yapılan para transferine tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Altay, Kızılay’ın artık müdahale edilmesi gereken bir durum aldığına dikkat çekti.

“Kızılay Recep Tayyip Erdoğan’ın değildir. Kenan Kınığ’ın değildir. 82 milyon milletindir.” diyen Altay, Kızılay’ın daha fazla kirlenmesine CHP’nin rızasının olmayacağını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay – AA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Altay, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan bağışı, “İbretle ve dikkatle izlenen Kızılay skandalı” olarak değerlendirdi.

Altay, “Eskiden Türkiye’de vergi kaçırmak isteyenler Kızılay Başkanı’nın ifadesiyle ‘vergi cenneti adaları’ üzerinden vergi kaçakçılığı yaparlar idi. Şimdi bu işi üzülerek ve utanarak söylüyorum ki, Kızılay üzerinden yapmak her şeyden önce Allah’tan korkmamak, milletten utanmamaktır. Daha vahimi Kızılay’ın böyle bir kaçakçılığa ihanete böyle sorumsuzluğa böyle hırsızlığa alet olmasıdır.” dedi.

‘Devletin parasıyla hayır yapmak utanmazlıktır’

Özel şirket olan Başkent Gaz’ın devletin parasını bağış yapmak suretiyle kendine prim sağladığını söyleyen Altay, “Devletin parasını yetkisiz bir şekilde kullanmak cüretkarlığını gösterebiliyor. Devletin parasıyla hayır yapmak utanmazlıktır bunun başka bir ifadesi olamaz.” diye konuştu.

‘Vergi kaçakçılığına aracılık etmek hiledir’

Altay, Kızılay’ın bu vergi kaçakçılığına aracılık etmesinin mevcut mevzuattaki yasalar çerçevesinde bir dolanma bir hile olduğunun açık olduğunu söyledi. Altay, şöyle konuştu: “Buna kanuna karşı hile diyoruz. Kızılay’ın kamu yararına, çok köklü kadim bir dernek ve kuruluş olduğu anımsandığında bu yapılan işin sade vergiyi kaçıran kişi açısından değil Kızılay başkanının ve yönetiminin de buna alet olmasının da Kızılay’ın şanlı güzel tarihinde kara leke olması da bir ayrı konudur.”

Daha vahiminin Kızılay Başkanı’nın fütursuzca, pişkin bir şekilde “vergi kaçırma değil vergiden kaçınma” olarak meseleyi değerlendirdiğini söyleyen Altay, “Ve bu tekrar ediyorum hakikaten Allahtan korkmamak kuldan utanmamaktır. Bir başka adı ahlaksızlıktır. Bir başka adı edepsizliktir. Ve Türkiye’yi şok etmiştir” diye kaydetti.

‘Kızılay’a kamu zararına çalışan bir dernek yaftası çakıldı’

Kızılay’ın kamu yararına çalışan bir dernek değil kamu zararına çalışan bir dernek yaftasını tabelasına çaktığına vurgu yapan Altay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kızılay bunu asla hak etmiyor. Kızılay Başkanının bu ilk vukuatı değildir. AK Partinin seçim eşantiyonlarını Kızılay çadırlarında dağıtma densizliğini, edepsizliğini gösteren bir Kızılay artık neşter atılması gereken, müdahale edilmesi gereken bir durum almıştır.”

‘Kızılay Başkanı yönetimiyle istifa etmesi gerekir’

Kızılay Başkanının açıklamalarını “Özrü kabahatinden beterdi” diye değerlendiren Altay, “Vakit kaybetmeden Kızılay Başkanının yönetimiyle beraber istifa etmesi gerekir.” dedi. CHP olarak konuyla ilgili önümüzdeki hafta TBMM’de meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep edeceklerini belirten Altay, “Türk Kızılay an itibariyle aslında hiç hak etmediği bir güven ve itibar kaybıyla karşı karşıya. Bunun bu şekilde hem yürütme tarafından hem TBMM tarafından seyredilmesi de mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

‘Devletin parası Kızılay üzerinden vakfın emrine verilemez’

“Recep Tayyip Erdoğan’ın ve yönetiminin ve AK Parti’nin Ensar ve benzer vakıflara olan ilgilerini biliyoruz.” diyen Altay, kendi keselerinden bu vakıflara diledikleri kadar para verebileceklerini ancak devletin parasını Kızılay üzerinden vergiden kaçırmak suretiyle bu vakfa ulaştırmalarının, vakfın emrine vermelerinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Altay, “Kızılay Recep Tayyip Erdoğan’ın değildir. Kenan Kınığ’ın değildir. 82 milyon milletindir. Kızılay’ın daha fazla kirlenmesine CHP’nin rızası yoktur, olmayacaktır.” dedi.

‘Kızılay’a yapılan bağışlar vergiden düşürülüyor’

Yasa gereği Kızılay’a yapılan bağışların tümünün vergiden düşürüldüğüne dikkat çeken Altay, bu bağlamda Kızılay’ın “pis bir mekanizmanın dişlisi ve çarkı olduğunu” belirterek, Hazine ve Maliye Bakanlığını göreve çağırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da hükümet yetkililerinin de yardım paralarına yönelik hesap vermeleri gerektiğini söyleyen Altay, “Paşa paşa, baba baba o hesabı vereceksin hem bu dünyada hem öbür dünyada.” dedi.

’73 milyon nerede?’

TV yapımcısı Acun Ilıcalı’nın Elazığ depremi sonrası başlattığı kampanyada toplam 73 milyon liralık yardım toplandığını ilan ettiğini belirten Altay, ancak AFAD’ın 2 gün sonra toplanan toplam yardım tutarını 71 milyon lira olarak duyurduğuna işaret etti. Altay, “Sadece 2 günde 2 milyonluk kayıptan bahsediyoruz. AFAD’ın açıkladığı 71 milyon vatandaşlarımızın katkısı ise, Acun Ilıcalı’nın programında toplanan 73 milyon nerede?” diye sordu.

Ne olmuştu?

Kızılay Genel başkanı Kerem Kınık, Elazığ depreminin hemen ardından para yardımı çağrısı nedeniyle tepki çekmişti. Kınık şimdi de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık para transferi nedeniyle gündem oldu.

Kınık, tepkilere karşı şu açıklamayı yaptı: “Başkent Gaz Kızılay’ın daimi bağışçılarından biri, neredeyse bütün bağışlarını bizim üzerimizden yapıyor. Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Vergi kaçırmak farklıdır, vergiden kaçınmak farklıdır. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet.”