CHP ‘Koronavirüs İzleme Komitesi’ oluşturdu

CHP, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı kamu otoritelerince alınan tedbirlerin ve yapılan müdahalelerin izlenmesi ile kamuoyunun doğru, şeffaf bilgilendirilmesini takip amacıyla ‘Koronavirüs İzleme Komitesi’ oluşturdu.

CHP Koronavirüs Salgınını İzleme Komitesi’nin ilk toplantısı – MA

CHP, Türkiye’de de koronavirüs (Covid-19) tespit edilmesinin ardından “Koronavirüs Salgınını İzleme Komitesi” oluşturdu. Komitede, 16 doktor, 5 eczacı, 1 diş hekimi milletvekili yer alıyor. Komitede, ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve Meclis Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi milletvekilleri yer alıyor.

Tedbirler ve müdahaleler izlenecek

Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Komite, ilk toplantısını 11 Mart günü Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığında gerçekleştirdi. Komitenin sekreteryasını Aykut Erdoğdu, Selin Sayek Böke ve Tekin Bingöl’ün yürütmesi kararlaştırıldı. Komitenin, Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu otoritelerince alınan tedbirleri ve yapılan müdahalelerin izlenmesi, kamuoyunun doğru, şeffaf ve hızlı bilgilendirilmesinin takip edilmesi amacıyla oluşturulduğu belirtildi.

Komiteden yazılı açıklama yapıldı. Türkiye’deki siyasi kutuplaşmaya dikkat çekilen açıklamada, doğru bilgilendirme ve krizin doğru yönetimi noktasında bazı endişelerin ortaya çıkabileceği belirtildi. Açıklamada, bu nedenle bazı tedbir ve yaklaşımların kategorik olarak reddedilmesi gibi yaklaşımların önüne geçilmesi gerektiğinin açık olduğu vurgulandı.

‘Süreç siyasallaştırılmamalıdır’

Konunun ciddiye alınması ile panik yaratılması arasında ince bir çizgi bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu konuda bilimsel tedbirler alınmalı, hızlı, şeffaf ve doğru bir iletişim kurulmalı, süreç siyasallaştırılmamalıdır.” denildi. Açıklamada, komitenin ilk toplantısında şu kararların alındığı aktarıldı:

“Komitenin düzenli aralıklarla toplanmalı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile iletişimi sürdürülmeli. Bilim Kurulu’nun aldığı kararların hızlı ve doğru biçimde hayata geçirilmesi takip edilmeli. Dünyadaki iyi ve kötü örnekler ile salgının diğer ülkelerdeki seyri takip edilmeli.”

Krizi fırsata dönüştürme arayışına dikkat çekildi

Toplantıda ayrıca salgının önlenmesi amacıyla vatandaşların ihtiyaç duyacağı malzemelerin üretimi ve tedariği ile krizi fırsata dönüştürme arayışlarına dikkat çekildiği belirtildi. Açıklamada, bu konuda kamu otoritelerinin aktif rol oynaması gerektiği kaydedildi.

‘Merkezi yönetim ve yerel yönetimler koordinasyon sağlamalı’

Açıklamada, CHP’nin 11 büyükşehir belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerde hastalığın yayılmasının önlenmesi için gerekli hijyenik tedbirlerin alınması noktasında iş birliği yapılması kararının alındığı da belirtildi.

Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasında sıkı bir koordinasyon sağlanması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, yerel yönetimlerin illerinde salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla alacakları tedbirlerin finansmanı amacıyla merkezi yönetim bütçesinden hızla kaynak aktarılmasının önerildiği kaydedildi.

Komite, ikinci toplantısını 17 Mart’ta gerçekleştirecek.