CHP: Libya tezkeresine olumsuz bakıyoruz

Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Libya tezkeresine ilişkin CHP Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından açıklama yapan CHP’li Ünal, tezkereye olumsuz baktıklarını belirtti.

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Meclis’e gelecek olan Libya tezkeresine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcıları Ünal Çeviköz ve Oğuz Kaan Salıcı ile TBMM Grup Başkanvekili Engin Özkoç da yer aldı. Çavuşoğlu, görüşmede Libya tezkeresi konusunda bilgilendirmede bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Çavuşoğlu’nun ziyaretine ilişkin CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. İktidarın 5 konuda çok ciddi hatalar yaptığını belirten Çeviköz, bunlardan birinin de dış politika olduğunu söyledi. Çeviköz, özellikle Suriye’de son yıllarda atılan yanlış adımlar ve hataların Türkiye’yi çok ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

‘Türkiye dış politikada krizlere yol açtı’

Çeviköz, bu durumun Türkiye’de resmi 4 milyona yakın, gayriresmi olarak ise 5 milyonun üzerinde geçici koruma altındaki Suriyelinin varlığına yol açtığını belirtti. Çeviköz, bu politikanın Türkiye’yi başta Suriye olmak üzere belli konularda yalnız bıraktığını ve dış politikada krizlere yol açtığını kaydetti.

‘Suriye’deki kötü tablo başka ülkede yaşanmasın’

Suriye’de yaşanan bu kötü tablonun bir başka ülkede daha yaşanmasını istemediklerini dile getiren Çeviköz, “Biz, Suriye’de karşı karşıya olduğumuz sıkıntıların şimdi bir de Libya’dan kaynaklanan bir şekilde Türkiye’nin gündemine gelmesini istemiyoruz.” dedi. Çeviköz, özellikle Türkiye’nin Libya’daki vekalet savaşlarına taraf olmasını istemediklerini belirterek, “Müslüman kanının dökülmesine, taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz.” dedi.

‘Türkiye diplomasiye öncelik vermeli’

Çeviköz, Libya’daki durumun, Suriye’dekinden çok daha karışık ve geniş çapta yansımalarının olabileceğine dikkat çekti. Çeviköz, şöyle konuştu: “Libya’ya asker göndererek bu vekalet savaşına taraf olmak yerine, Türkiye gibi bir ülkenin tarihten gelen bir takım sorumluluklarını ve birikimini de dikkate alarak diplomasiye öncelik vermesi gerektiğini düşünüyoruz.” Asker gönderilerek mevcut durumu daha da keskinleştirecek ve kötüleştirecek bir gelişmeye hazırlık yapıldığına işaret eden Çeviköz, “Bunun doğru olmadığını Sayın Bakan’a da izah ettik.” dedi.

‘Tezkereye olumsuz bakıyoruz’

Çeviköz, çatışmaların uzaması halinde Libya’dan da Suriye’ye benzer bir göçün Türkiye’yi karşı karşıya bırakması ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Çeviköz, “Bütün bu gelişmeler çerçevesinde, biz önümüzdeki günlerde Yüce Meclisimize gelecek olan tezkereye olumsuz bakıyoruz.” diye kaydetti.

“Görüşmede, tezkerenin içeriğine ilişkin bilgi de verildi mi?” sorusuna Çeviköz, “Hayır. Tezkerenin niteliği, içeriği ya da diliyle ilgili herhangi bir bilgimiz şu anda yok.” dedi. Çeviköz, Meclise geldiği zaman tezkere metnini göreceklerini söyledi.