CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Emin olun devleti yönetmek CHP’yi yönetmekten çok daha kolaydır

FOTO: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonunun “Ekonomi Değerlendirme Toplantıları” başlığıyla düzenlediği programda konuştu. Devlette herkesin görevinin yasalarla tanımlandığını ve herkesin yasal görevini yaptığı sürece devleti yönetmenin kolay olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Emin olun, Allah inandırsın, devleti yönetmek CHP’yi yönetmekten çok daha kolaydır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, devlette liyakat sisteminin önemine işaret ederek, “İş dünyası diyor ki ‘Ankara’ya gidiyoruz, projelerimizi sunuyoruz ama bürokrasi bunları dikkate almıyor.’ Alamaz. Niçin alsın? Alttaki bürokrasi liyakata göre gelseydi sizin projeleri dikkate alırdı. Liyakata göre değil de tepedekinin sadakatine göre geldiği için sizin projeleri dikkate almaz, yukarıdan gelecek emirleri dikkate alır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaşadığı en temel sorun, liyakat sisteminin çökmesidir.” diye konuştu.

‘Yabancı sermaye niye gelsin?’

Can ve mal güvenliği olmayan ülkeye yabancı sermayenin gelmeyeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Eğer siyasi iktidar bir iş insanı için ‘Ben bunu cezalandırmak istiyorum.’ derse, denetim elemanlarını gönderir, mal varlığınıza el koyar, dosyanıza gizlilik kararı aldırır, avukatınız bile neden tutuklandığınızı bilmez çünkü dosya gizlidir. Bir gizli tanık bulurlar. Bu hukuk mu? Yabancı sermaye niye gelsin?” ifadelerini kullandı.

‘Milletin iradesini seçimle gasp edemezsiniz’

Seçim öncesi adayların YSK’nın onayıyla seçime girdiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Ne oldu? Belediye başkanı seçildi, 1 gün sonra vali, İçişleri Bakanlığına yazı yazdı ‘Görevden alın.’ diye. Ona oy veren milletin iradesi ne oldu? Hani demokrasi vardı? Milletin iradesini gasp edemezsiniz.” değerlendirmesini yaptı.

‘Merkez Bankasının hiçbir itibarı yoktur’

Kılıçdaroğlu, dünyanın her yerinde merkez bankalarının bağımsız olduğuna işaret ederek, merkez bankasının kullanacağı araçlara siyasetin müdahale etmediğini ancak hedef verdiğini dile getirdi.  Kılıçdaroğlu, “Bunu yapmayıp merkez bankasının başkanı gibi talimat, emir verirseniz, ‘Gereğini ben böyle yaptım.’ derseniz, dünyada itibarınız olmaz ve merkez bankasının itibarı da olmaz. Bizim Merkez Bankasının da hiçbir itibarı yoktur.” dedi.

‘Saat başı 2 milyon dolar faiz ödeniyor’

Türkiye’nin faiz ödemek için de borç aldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Her 1 saatte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ödediği faiz 2 milyon dolar. Saat başı 2 milyon dolar faiz ödeyen bir ülkenin ekonomik krizden kurtulma şansı var mı? Ne oldu da 17 yılın sonunda Türkiye Cumhuriyeti

‘Trump’ın yazdığı mektup yüreğimde derin bir sancıdır’

Devleti, saat başına 2 milyon dolar faiz ödemek zorunda kaldı? Nereye? Londra’daki bir avuç tefeciye. Borçlanma Genel Müdürlüğü kurdular. Osmanlı’nın bittiği yıllarda bunun adı neydi? Düyun-u Umumiye İdaresi.” diye konuştu.”Trump’ın yazdığı mektup, benim yüreğimde derin bir sancıdır, hepimizin yüreğinde derin bir sancıdır” diyen Kılıçdaroğlu, söz konusu mektuba ses çıkarılmadığı eleştirisinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, milletvekilleri Akif Hamzaçebi, İhsan Kesici, Erdoğan Toprak ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da toplantıda yer aldı.

BİRKONFED Genel Başkanı Osman Ünsal, konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’na bir plaket sundu. Toplantının sonunda Kılıçdaroğlu, katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

AA – İSTANBUL