CHP Sözcüsü Öztrak: FETÖ’nün fikirleri iktidarda

Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen “Çoklu baro” teklifine dair konuşan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “FETÖ’nün kendisi okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda” dedi.

Faik Öztrak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Meclis Adalet Komisyonu’nda AKP ve MHP oyları ile kabul edilen “Çoklu Baro” düzenlemesine dair açıklamalarda bulundu. CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Öztrak, teklifin amacının, “adaleti tamamen sarayın vesayeti altına almak” olduğunu söyledi.

Yasa teklifinde yer alan “Çoklu baro” düzenlemesinin ‘FETÖ’ye ait olduğunu belirten Öztrak, “FETÖ’nün kendisi okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda. Teklifle; etnik, mezhepsel ve siyasi meşrebe göre barolar kurulmak isteniyor. Barolar siyasi tarikatlar arasında paylaşılacak” diye konuştu.

‘İlik açtıracaklar’

“Koalisyonu bir kez daha uyarıyoruz” diyen Öztrak şöyle devamında şunları söyledi:

“Peki bu yasa teklifinde olan ne? Bu teklifte saray hükümetinin yandaş avukatlarına yeni iş alanları açmak var. Yargıda ‘FETÖ borsasını’ yöneten saray avukatlarının işini daha da kolaylaştırmak var. Sayın genel başkanımız bu durumu kaç kez dile getirdi. Saraydan gık çıkmadı. Hâkim ve savcıları oradan oraya tayin ettirebilen avukatlar var. Hâkim ve savcılara talimat veren avukatlar var. Geçmişte bu kadroları çok uyardık. Hâkimleri, savcıları götürdüler bir cemaate teslim ettiler. Şimdi de anlaşılan avukatları teslim edecekler. Avukatların cüppelerine düğme diktirip, ilik açtıracaklar. Adaleti tamamen sarayın vesayeti altına alacaklar.”

Adaleti böl ve yönet projesi var

“Daha da önemlisi bu yasa teklifinde; müellifi FETÖ olan ‘paralel/çoklu baro projesi’ var. Aslında bu topraklar ‘paralel/çoklu baroya’ yabancı değildir. Bundan yüzyıl önce işgal altındaki İstanbul’da, işgal güçleri etnik ve dini esaslara göre barolar kurmuşlardı. Bu teklifte emperyal güçlerin, mütareke döneminde uygulamaya koydukları, ‘Adaleti böl ve yönet projesi’ var.”

Aldatılma kotanız doldu

“İstiklali tam olmanın ön koşulu hukuk birliğidir. AKP ve MHP koalisyonunun getirdiği bu teklif, 784 bin kilometrekarelik vatan toprağını parçalama projesidir. Artık ‘aldatılma kotanız’ doldu. Milletin eli iki cihanda da yakanızda olur.”