CHP Sözcüsü Öztrak: İşsiz sayısı 10 milyon 221 bine çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “İşsiz sayısı 10 milyon 221 bine çıktı” diyerek genç kuşağın heba edilmek üzere olduğunu söyledi.

Libya’yı Türk askerinin bulunduğu havaalanın kim tarafından bombalandığının bilinmediğini belirten Öztrak, “Yazan gazeteci sarayın zindanlarına atılıyor” dedi.

Öztrak, “FETÖ okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda” diyerek, günü vakti, saati geldiğinde 15 Temmuz ve 20 Temmuz’a giden sürecin aydınlanacağını söyledi.

“Artık Merkez Bankası ihtiyat akçesi biriktirmeyecek” diyen Öztrak, bu bayram emekliye en az 1500 lira bayram ikramiyesi verilmesini istedi.

Faik Öztrak

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında video konferans aracılığıyla yapıldı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iktidarın, Sakarya’da son 11 yılda 5 kez patlayan fabrikayı her seferinde başka bir isimle açtırdığını söyledi. Her patlamada yaşamını yitiren ve yaralanan çalışanlar olduğunu belirten Öztrak, son patlamadan sonra kalan mühimmatın, tüm kurallar ve güvenlik önlemleri yok sayılarak askerlere taşıttırıldığını söyledi. Öztrak, “Taşıtan kim? Saray iktidarının İçişleri Bakanlığı. Sonuç? 3 kahraman askerimiz şehit, 11 yurttaşımız ise yaralı. Bunu ar bilip, millete hesap veren, istifa eden tek bir yetkili var mı? Ne gezer…” dedi.

Libya’yı yazan sarayın zindanlarına atılıyor

Libya’da Türk askerlerinin olduğu havaalanın bombalandığını dile getiren Öztrak, “Bombalayan kim? Rusya mı, Mısır mı, Birleşik Arap Emirlikleri mi, yoksa başka bir devlet mi? Bilmiyoruz. Çünkü Libya’da ne olup bittiğini yazan gazeteciler, hemen sarayın zindanlarına atılıyor. Meclis’e Libya’da ne olup bittiği konusunda bilgi verilmiyor.” diye konuştu.

‘Kemalist gelenekle FETÖ’cüleri birbirine kırdırdık diyen kim?’

CHP Sözcüsü Öztrak, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Erdoğan, herhalde ‘herkesi kör, alemi de sersem’ sanıyor. FETÖ’cülere, ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ diye ağıt yakıp, ‘dön artık memleketine bitsin bu hasret’ diye zırıl zırıl ağlayan kimdi? Bunlara ‘Ne istediniz de vermedik’ diyen kimdi? Milli ordumuzun harimiismetine, kozmik odasına bu FETÖ’cüleri sokan kimdi? Erdoğan’dı.

Kemalist gelenekle FETÖ’cüleri birbirine kırdırdık diyerek, hain darbenin ardındaki siyasi aklı televizyonlarda hem de daha birkaç gün önce ifşa eden kimdi? AK Parti’nin tanıtım ve medya başkan yardımcısıydı. Milli İstihbarat Teşkilatının uyarılarına ve Genelkurmayın talebine rağmen, darbenin başrolündeki generallerin, kibirli adamın isteğiyle ordudan ihraç edilmediğini açıklayan kimdi? Dönemin başbakanıydı. Yine bu darbe girişimini, Allah’ın lütfu deyip, siyasi fırsat olarak kucaklayan kimdi? O da Erdoğan’dı.

Şimdi sen o gece havada uçaktayken, başbakanın tünelde saklanırken, uçağının rotasını nereye çevireceğine bir türlü karar veremezken, İstanbul’daki ordu komutanından garanti almak için uğraşırken, milletvekillerimize ‘darbeye derhal karşı çıkın’, ‘Meclise gidin, ben de Ankara’ya geliyorum’ diyen Genel Başkanımızdan hangi yüzle hesap soruyorsun?”

‘Darbe öncesi Marmaris’te işiniz neydi?’

“Darbe öncesi Marmaris’te işiniz neydi? Uçaklar, helikopterler neden hazır duruyordu? Önceden bir istihbarat mı aldınız?” diyen Öztrak, bu hususları içeren muhalefet şerhinin de içinde yer aldığı TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunun neden yayımlatılmadığını sordu. Öztrak şöyle devam etti:

‘HTS kayıtlarını ortaya koyun, gerçekler ortaya çıksın’

“Açığa kavuşturulmamış, üzerinde şüphe bulutları olan, esas sizin ve çevrenizdekilerin bu darbedeki rolüdür. Konuştukça batıyorsunuz. Genel Başkanımız söyledi. O gün kimin nerede olduğunu, kiminle konuştuğunu gösteren kayıtları açıklayın. HTS kayıtlarını ortaya koyun, gerçekler ortaya çıksın. Günü, vakti, saati geldiğinde 15 Temmuz ve 20 Temmuz’a giden sürecin gün görmemiş bölümleri mutlaka aydınlanacaktır.” 

‘FETÖ okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda’

Faik Öztrak

15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için 309 milyon lira toplandığını aktaran Öztrak, bu bağışların nereye gittiğinin hesabının verilmesini istedi.

FETÖ’nun okyanus ötesinde ama fikirlerinin iktidarda olduğunu belirten Öztrak, bunu en son, “çoklu baro” için verilen yasa teklifinde gördüklerini söyledi. Öztrak, “Saray, şehit ailelerinin ve canlarını ortaya koyan gazi yurttaşlarımızın hakkını vereceğine bir FETÖ projesi olan çoklu baro projesine sahip çıktı.” dedi.

İşsiz sayısı 10 milyon 221 bine çıktı

TÜİK’in işsizlik rakamlarını açıkladığını belirten Öztrak, son iki yılda 3 milyon 202 bin kişinin işini kaybettiğini, bir ayda 968 bin kişinin işinden ayrıldığını kaydetti.

Gerçek işsiz sayısının 10 milyon 221 bine çıktığını ifade eden Öztrak, liyakatsiz kadroların elinde genç kuşağın heba edilmek üzere olduğunu dile getirdi.

Öztrak, “Taşı sıksa suyunu çıkaracak 2 milyon 458 bin gencimiz evinde oturup, anasının babasının eline bakıyor ama saray sosyetesinin gençlerine, sarayın yanaşmalarına, beslemelerine hava hoş. Onlar köpüklü jakuzilerde video çekip, ‘Fakirler, beni rahatsız etmeyin.’ diye milletle alay etmeye başladılar.” şeklinde konuştu.

‘Artık Merkez Bankası ihtiyat akçesi biriktirmeyecek’

Hafta sonu Merkez Bankası esas mukavelesine işlenen değişikliklerle artık ihtiyat akçesi biriktirmenin de tarihe karıştığını belirten Öztrak, “Merkez Bankasının geçmiş yıllarda biriktirilen ne kadar akçesi varsa damadın başında olduğu kasaya artık aktarılabilecek” dedi.

‘Emeklilerimizi kandırmaya kalkmayın’

Son altı bayramdır emekliye 1000 lira bayram ikramiyesi verildiğini belirten Öztrak, emekliye bu bayramda en az 1500 lira bayram ikramiyesi verilmesini istedi. Öztrak, “Mevcut ikramiyenin üstüne maaş farklarını koyup ödeme yapacaklarmış, emeklilerimizi kandırmaya kalkmayın. İkramiye ayrı, maaş farkı ayrı.” ifadesini kullandı. ANKARA – AA