CHP, Urfa’daki intiharlar için Meclis’i göreve çağırdı

CHP Milletvekili Tanal, Urfa’da son bir haftada 9 intihar vakasının medyaya yansıdığına dikkat çekerek, araştırma komisyonu kurulması talebiyle Meclis Başkanlığı’na başvurdu.

Fotoğraf: Arşiv/AA

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile milletvekili arkadaşları, memleketi Urfa’da son günlerde art arda yaşanan intihar vakalarının nedenlerinin araştırılarak, çözüm önerilerinin belirlenmesi için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Urfa’nın son günlerde ardı ardına yaşanan intihar vakalarıyla sarsıldığına dikkat çekilen önergede, “Şanlıurfa’da sadece son bir haftada 9 kişinin intihar ettiği bilgisi medyada yer almıştır. Medyaya yansımayan intihar vakaları da hesaba katıldığında durumun vahameti açık bir şekilde anlaşılacaktır.” denildi.

‘Günden güne yoksullaştırılıyor’

Urfa’nın 2 milyonu aşan nüfusuyla günden günde adeta yoksullaştırılan bir kent olduğunun belirtildiği önergede, kamuoyunda “GAP’ın Başkenti” olarak bilinen Urfa’daki işsizliğin had safhada olduğu belirtildi. Kentteki istihdam olanaklarının son derece sınırlı olduğunun kaydedildiği önergede, “Eleştirilerin odağındaki TÜİK’in açıkladığı 2020 yılı İş Gücü İstatistikleri’ne göre dahi Türkiye’de en düşük iş gücüne katılma oranı, Şanlıurfa’nın Diyarbakır’la birlikte dahil olduğu TRC2 Bölgesi’nde ölçülmüştür.” denildi.

‘Gençler başka illerin yolunu tutarak ekmek derdine düşmektedir’

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Peygamberler ve medeniyetler şehrinde gençler işsiz, mutsuz ve umutsuz durumdadır. Sokak röportajlarında mikrofon uzatılan Şanlıurfalı gençler, eğitimlerine, donanımlarına rağmen işsiz dolaştıklarını, kentte torpili, tanıdığı olmayanın işe giremeyeceğini dile getirmektedir. Nitekim Şanlıurfa’da liyakat kriterleri ötelenerek, akrabalığa, parti mensubiyetine, yandaşlığa, dayalı gerçekleştirilen personel alımları, atamalar vicdanları yaralamaktadır. Kendi memleketlerinde gelecek hayalleri kuramayan Şanlıurfalı gençler, çalışmak için başka illerin yolunu tutarak ekmek derdine düşmektedir.”

‘Tarlalarını bırakıp mevsimlik tarım işçisi oluyorlar’

Urfa’da verimli, bereketli topraklarına, geniş arazilerine rağmen tarım ve hayvancılığın bitme noktasına getirildiğine vurgu yapılan önergede, vatandaşlarının Türkiye’nin dört bir yanına mevsimlik tarım işçisi olarak gittiğine işaret edildi. Önergede, şunlar kaydedildi:

“AK Parti iktidarının yanlış politikaları yüzünden, tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturaları, sulama giderleri nedeniyle borç bataklığına sürüklenen, kendi tarlasını boş bırakmak zorunda kalıp mevsimlik tarım işçisi kervanına katılan Şanlıurfalılar, gurbet ellerde sağlıksız koşullarda, karın tokluğuna çalışmaktadır. Şanlıurfa’da giderek yaygınlaşan mevsimlik tarım işçiliği dolayısıyla aileleriyle birlikte göç eden binlerce çocuk ve öğrenci, eğitimden, okullarından mahrum kalmaktadır.”

‘Sorunsuz alan neredeyse bulunmuyor’

Urfa’da sorunsuz alanın neredeyse bulunmadığına vurgu yapılan önergede, “Altyapı ve ulaşım eksikliği, temiz içme suyundan yoksunluk, sık sık tekrarlanan, uzun süreli elektrik kesintileri, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksunluk ile ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve yoksulluk birleşince Şanlıurfa’da yaşam kalitesi iyice düşmektedir.” diye ifade edildi.

Urfa’nın kalabalık nüfusuyla birlikte 450 bin Suriyeli sığınmacıya da ev sahipliği yaptığının belirtildiği önergede, “Şanlıurfa, sığınmacı yükünü taşıyamaz durumdadır.” dedi.

‘İntiharların işsizlikle bağlantısı tespit edilebilecektir’

AK Parti iktidarında giderek gerileyen, “açlığa mahkum edilen” Urfa’daki intihar olaylarının ivedilikle TBMM tarafından araştırılması gerektiğinin belirtildiği önergede, şöyle denildi:

“Araştırma önergemizin kabul edilerek Meclis bünyesinde bir araştırma komisyonunun kurulmasıyla kentte son günlerde yaşanan intihar vakalarının nedenleri, intiharların işsizlikle, yoksullukla, adil olmayan yönetim anlayışıyla, temel ihtiyaçlardan, kamu hizmetlerinden mahrum bırakılmakla bağlantısı tespit edilebilecektir.” diye kaydedildi.

Yeni1Mecra