CHP’den cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklar için kanun teklifi

CHP Milletvekili Emecan, cezaevlerinde anneleriyle kalan 0-6 yaş arası çocukların mağduriyetlerinin giderilmesi ve bilişsel gelişimlerinin önündeki engellerin kaldırılması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, cezaevlerinde anneleriyle kalan 0-6 yaş arası çocukların mağduriyetlerinin giderilmesi için TBMM Başkanlığına Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi verdi.

Emecan, teklifin gerekçesinde çocuğun 0-6 yaş aralığında gelişimsel açıdan destekleyen olumlu uyarıcıların sunulduğu bir ortamda yetiştirilmesinin çocuğun beyin ve gelişimi açısından oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

‘Erken destek programlarının oluşturulması önemli’

Çevrenin çocuk üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulduğunda farklı çevrelerde ve farklı şartlarda büyüyen çocukların gelişimsel risk durumlarının belirlenmesi gerektiğini belirten Emecan, “Bu dönemdeki değerlendirme ve izlem, çocuğun gelecek yaşantısının sağlıklı geçirilebilmesi, gelişimsel risklerin belirlenmesi ve bu doğrultuda erken destek programlarının oluşturulması açısından önemli yer tutmaktadır.” diye kaydetti.

‘Çocukların gelişimleri risk altında’

Ceza infaz kurumlarında anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimlerinin risk altında olduğuna dikkati çeken Emecan, teklifin devamında şunları ifade etti:

“Söz konusu bu çocuklar en temel haklarından mahrum olarak hayata atılmaktadırlar. Resmi sayı net olarak bilinmemekle birlikte 700’ü aşkın çocuk cezaevlerinde anneleriyle kalmaktadır. Bu durum çocukların hem sosyal hem bilişsel hem de duygusal gelişimlerini etkilemektedir.

Bu çerçeveden hareketle, bu kanun teklifi ile hem 0-6 yaş aralığında çocuk sahibi olan annelerin çocukları ile diyalogları güçlendirilecek, hem de çocukların gelişimleri gözetilerek ihtiyaçları karşılanacaktır. “

Yeni1Mecra