CHP’den #CNNTürkBoykot kararı

CHP’nin medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, basın toplantısı düzenleyerek hiçbir CHP’linin CNNTürk’e çıkmayacığını ve izlemeyeceğini söyledi. Özkan, aldıkları kararı #CNNTürkBoykot etiketi ile de sosyal medya hesabından paylaştı.

CHP’nin CNNTürk’ü boykot edeceği yönündeki haberler üzerine CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı, Ankara Temsilcisi Dicle Canova ile Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İletişim Koordinatörü Okan Konuralp ile dün iki saati aşkın bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede CHP’liler 31 Mart seçimlerinden bu yana CNNTürk’ün CHP hakkında sistemli bir politika yürüttüğünü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki kez televizyona davet edildiğini ancak bunun son aşamada iptal edildiğini hatırlattılar.

Bu programdan birinin bizzat Hande Fırat’ın programı olduğu vurgulanarak bundan dolayı Kılıçdaroğlu’ndan bir özür bile dilenmediği ifade edildi.

Buna rağmen CHP kurmaylarının o sırada Demirören ailesinden bir kişiyi, Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal’ı ve Genel Müdür Bora Bayraktar’ı aradığı ancak hiçbirinin CHP’lilerin telefonuna çıkmadığını vurguladı.

CHP-CNNTürk görüşmesinde, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ve CHP’den özür dilenmesini istendi ve bunun için de 24 saat süre tanındı. Görüşmede Demirören heyetinin bu durumu üst yönetime bildireceğini ve dönüş yapacaklarını ifade etmesine karşın dönüş yapılmadı.

Tuncay Özkan basın toplantısı düzenledi

Tuncay Özkan

Bunun üzerine CHP’nin medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan basın toplantısı düzenleyerek, CNNTürk’ün halka haber verme yerine A Haber gibi iktidarı yansıtan bir kanala dönüştüğünü söyledi. Özkan, CNNTürk’ün gerçeklerin üzerini örterek Ak Parti söylemleri doğrultusunda yayın yaptığını ve adeta bir reklam ajansı gibi çalıştığını kaydetti. Özkan, “Yerel yönetim seçimlerinden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi karşısındaki konumlanmasını sürdürmektedir. CNNTürk kanalının patronundan, yönetiminden ve iktidarın saray bataklığından çıkıp özgür tutum takınmalarını ve objektif yayıncılık ilkelerine sarılmalarını talep ediyoruz” dedi. Özkan şöyle devam etti:

‘Tuzak kuruyor, gerçekleri çarpıtıyor’

Yerel seçimlerden bu yana tahammül edilemeyecek noktaya gelen bu gerçekler ve gerekçeler karşısında değerlendirmeler yapan Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu 3 Şubat 2020 tarihinde yaptığı toplantıda partimize ve partililerimize tuzak kurma, kötü gösterme ve gerçekleri çarpıtma gayretleri nedeniyle CHP’lilerin CNNTürk kanalındaki yayınlara katılmaması kararını almıştır. CHP’li hiç kimse yöneticisinden üyesine hiçbir partilimiz CNNTürk kanalına çıkmayacak, yayınına katılmayacak ve tuzaklarını boşa çıkartacaktır. Bu kanalın zararlarından korunmak için yurttaşlarımıza CNNTürk yayınlarını izlememelerini, çocuklarına izletmemelerini tavsiye ediyoruz.