CHP’den DİSK’e ‘asgari ücret’ ziyareti

FOTOĞRAF: AA


HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na ‘asgari ücret’ ziyaretinde bulundu. Görüşmede, asgari ücret ve bu ücrete yakın çalışanların sayısının 10 milyonu bulduğu belirtilerek, asgari ücretin toplumun bütün kesimlerini ilgilendirdiğine dikkat çekildi.

Ziyaret Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde gerçekleşti. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Ziyarette konuşan Ağbaba, Türkiye’de asgari ücretin olağan ücret haline geldiğini, bu yönüyle toplumun bütün kesimlerini ilgilendirdiğini söyledi. Asgari ücretlilerin aldıkları ücretin 700 lirasını vergi ve diğer ödemelere ayırmak zorunda kaldığına dikkat çeken Ağbaba, şunları kaydetti: “Açlık ve sefaletle boğuşan milyonlarca asgari ücretli, ülke genelindeki Gelir Vergisi hasılatının yüzde 8’ini sırtlamaktadır. Bu önemli bir rakamdır. Bunca açlığın, yoksulluğun ve çaresizliğin içinde yaşam savaşı veren asgari ücretliden vergi kesintisine son verilmesi gerekmektedir. İktidar eğer adil vergi düzeni kurmak istiyorsa, gözünü asgari ücretlinin cebindeki 3 kuruşa dikmekten vazgeçmelidir.”

‘Bakan işçiyi tehdit etmiştir’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, Asgari Ücret Komisyonu’nun ilk toplantısının ardından “ücret artışı kadar, istihdamın korunması da mühim” dediğini hatırlatan Ağbaba, “Sayın Bakan deyim yerindeyse aba altından sopa göstermiş ve işçiyi tehdit etmiştir. Bu, kabul edilebilir bir şey değildir. Eğer istihdamla ilgili bir çözüm bulacaksanız, çözüm asgari ücretliyi işiyle tehdit etmek değil, şatafattan ve lüksten vazgeçmektir.” diye konuştu. Ağbaba, Türkiye’nin geliriyle ters orantılı bir şatafat yaşadığını belirterek, Avrupa ülkelerinin Türkiye’deki lüksün yanına yaklaşamadığını ifade etti.

Ağbaba, Türkiye’de şatafat ve lüks düşkünlüğünün yarattığı israf düzenine son verilirse hem istihdamın artacağını hem de asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir seviyeye yükseleceğini ifade etti. Kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 39 bin olmasına rağmen İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlananların sayısının 599 bin kişi olduğuna dikkati çeken Ağbaba, Türkiye’de işsiz kalan her 10 vatandaştan 8’inin bu fondan yararlanamadığını söyledi.

‘Asgari ücret bir lütuf değildir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık da, Türkiye ekonomisinin iyi yönetilememesi nedeniyle istihdamın sağlanamadığını belirterek, enflasyonun, görünenin çok üzerinde olduğunu, açıklanan enflasyon rakamlarıyla ücretlere yapılan zamların, emekçilerin alım gücünü her gün kaybettirdiğini söyledi. Asgari ücretin doğru bir yaşam seviyesine getirilmesi durumunda piyasaların da canlanacağına işaret eden Karabıyık, bunun bir lütuf olmadığına vurgu yaptı.

‘Asgari ücret gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmeli’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da asgari ücret belirleme sürecine ilişkin yaptıkları ziyaret için CHP heyetine teşekkür etti. Türkiye’de asgari ücret ve bu ücrete yakın çalışanların sayısının 10 milyonu bulduğunu bildiren Çerkezoğlu, geniş kitleleri ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi sürecini “devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme” olarak gördüklerini ifade etti.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinin antidemokratik olduğunu, 15 kişinin bir masanın etrafında toplanıp milyonların hayatı hakkında karar verdiği bir uygulamanın kabul edilemeyeceğini dile getiren Çerkezoğlu, asgari ücretin, bütün sendikaların, konfederasyonlar söz sahibi olduğu gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Ortak mücadele çağrısı

Çerkezoğlu, Türkiye’de açlık sınırının altında bir ücretin işçi sınıfına reva görüldüğünü belirterek, “Biz, bu süreçte insan onuruna yaraşır bir asgari ücret mücadelesini sürdürüyoruz ve 2020 yılı için asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyoruz.” diye konuştu. Türk-İş ve Hak-İş’le asgari ücrete ilişkin temel politikalarda ortak mücadeleyi önemsediklerini vurgulayan Çerkezoğlu, tüm demokratik kurumları, tüm işçileri, işsizleri, emeklileri, emekten yana bütün siyasi partileri insan onuruna yaraşır bir asgari ücret mücadelesinde omuz omuza olmaya çağırdı.