CHP’den huzurevleri için Meclis araştırması talebi

CHP, huzurevlerinde yaşlıların Covid-19’dan korunması amacıyla gerekli önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Önergede, huzurevlerinde şu ana kadar bin 30 vaka olduğunun belirtildiğine dikkat çekilerek, bu rakamların bile alınan önlemlerin yetersizliğini ortaya koyduğu kaydedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve arkadaşlarının imzasıyla huzurevlerinde yaşlılar için Covid-19 salgınına karşı alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, Covid-19 salgınının en büyük risk grubunu 65 yaş üstü kişilerin oluşturduğu, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre salgında ölüm oranının görüldüğü en yüksek yaş grubunun 80 ve üzeri olduğu belirtildi.

Covid-19 salgınından kaçınılmaz olarak huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinin de etkilendiğinin ifade edildiği önergede, Avrupa’daki huzurevlerinde eksik tedbirler nedeniyle ciddi sayıda ölümler yaşandığı hatırlatıldı. 

‘Sıkı tedbirler alınması gerekiyor’

Nisan-mayıs verilerine göre Fransa’da en az 11 bin, İngiltere’de en az 15 bin, İspanya’da en az 16 bin, İtalya’da en az 8 bin yaşlının, bakımevlerinde hayatını kaybettiğine işaret edilen önergede, “Dünyada yaşanan bu durum göz önüne alındığında ülkemizde de daha sıkı tedbirler alınmadığı sürece huzurevlerinde yeni vaka ve ölümlerin ortaya çıkacağı açıktır.” denildi.

‘Huzurevlerinde şu ana kadar bin 30 vaka oldu’

Şubat 2020 verilerine göre Türkiye’deki huzurevlerinde kalan toplam yaşlı sayısının 27 bin 575 olduğunun ifade edildiği önergede, şunlar kaydedildi:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ‘Huzurevleri ile ilgili koronavirüs nedeniyle tüm önlemleri aldık’ açıklamasına rağmen, en büyük risk grubu olan yaşlıların bir arada kaldığı huzurevlerinde koronavirüs vakaları görülmektedir.  Çeşitli haber sitelerinde ve bazı kamu görevlerinin açıklamalarına göre 11 Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye’de huzurevlerinde şu ana kadar bin 30 vaka olurken, bunların yüzde 60’a yakınının taburcu edildiği belirtilmektedir. Bu rakamlar bile karantina altında oldukları halde yaşlıların Covid-19’a yakalanmalarının engellenemediğini, alınan önlemlerin yetersizliğini ortaya koymuştur.”

Önergede, pandemi sürecinde yaşlıların kaldıkları huzurevlerinde virüsten korunmaları için etkin mücadele yol haritasının belirlenmesi ve huzurevlerinde alınması gereken önlemlerin tespiti amacıyla Meclis araştırması açılması istendi.

AA – TBMM