CHP’den kadına yönelik şiddete karşı ‘Gölge Komisyon’

CHP Milletvekili Taşçıer, CHP olarak Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildiklerini ancak bir “Gölge Komisyon” oluşturacaklarını söyledi.

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer (ortada) “Gölge Komisyon” oluşturacaklarını açıkladı.

CHP, Meclis’te kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan geçen hafta “Komisyon varlığına ve üyelerine hakarettir” diyerek çekilmişti. CHP, komisyonun gerçek işlevini yerine getirmek amacıyla gölge komisyon oluşturacak.

Çalıştay sonucunda bildiri yayımlanacak

Komisyona davet ettikleri bilim insanları ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geleceklerini belirten CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, kapsamlı bir rapor da oluşturacaklarını kaydetti. Taşçıer, ilk olarak ise 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme öncesi düzenleyecekleri çalıştay sonucunda bir bildiri yayınlayacaklarını belirtti.

Komisyonda karşılaştıkları tutum, müzakere ortamının oluşmaması ve iktidar tarafından davet edilenlerin suçu teşvik edici skandal açıklamaları nedeniyle çekilme kararı aldıklarını söyleyen Taşcıer, şunları ifade etti:

“Bu komisyonun İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme rezaletini meşrulaştırmak ve kadınların kazanılmış haklarından geriye gidişe neden olacak önerilerde bulunmak dışında bir işlevi yok. Biz CHP olarak bu komisyonun gerçekten olması gereken işlevini yerine getirmek için bir gölge komisyon oluşturuyoruz. Komisyona davet ettiğimiz bilim insanları ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek kapsamlı bir rapor da oluşturacağız.”

MA – ANKARA