CHP’den Kanal İstanbul ÇED raporu için suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Tanal, Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunu hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunu hazırlayanlar hakkında “Görevini kötüye kullanmak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tanal, Savcılıktan rapordaki eksikliklerin tespiti için bilirkişi ve keşif talep etti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kanal İstanbul projesinin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunu düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Tanal, suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu.

Tanal, dilekçesinde ÇED Raporu’nu hazırlayan kişi ya da kişilerin TCK’nın 257. madde kapsamında “Görevi Kötüye Kullanma” suçunu işlediklerini belirtti. Raporda yer alan eksikliklerin ve yanlışların tespiti için bilirkişi incelemesi ve proje alanında keşif yaptırılmasını da isteyen Tanal, kamu davası açılmasını talep etti.

‘ÇED raporunda riskler yer almıyor’

Dilekçesinde ÇED raporunun, olumsuz çevresel etkileri bertaraf edecek düzenlemeler içermediğini belirten Tanal, raporun bilimsel yeterlilikten uzak olduğunu ifade etti. Tanal, ayrıca Kanal İstanbul’un olumsuz etki yaratacak birçok noktasına raporda yer verilmediğine dikkat çekti. Dilekçesinde projenin uygulanmasında yaşanabilecek olumsuzluklara ayrıntılı bir şekilde yer veren Tanal, konunun uzmanlarının, bilim insanlarının, yetkili kurumların dile getirdiği risk ve tespitlerin hiçbirine projenin ÇED raporunda yer verilmediğine dikkat çekti.

‘Raporu hazırlayan yetkililer görevini yerine getirmedi’

ÇED raporu hazırlanırken yetkili kişilerin görevlerini gereği gibi yerine getirmediğini belirten Tanal, şunları kaydetti: “Birçok husus raporda değerlendirilmemiş ya da eksik olarak ele alınmıştır. Rapor, bilimsel ve teknik açıdan eksik ve kusurludur. ÇED raporu hazırlayan personel tarafından görevin sorumlulukları tam anlamı ile yerine getirilmemiştir. Kamu ve çevre sağlığı açısından önemli birçok konu eksik olarak değerlendirilmiştir. Rapor hazırlanırken gerekli dikkat ve özen gösterilmemiştir.”