CHP’den, kuran kursundaki şüpheli çocuk ölümünün araştırılması talebi

CHP, TBMM’ye verdiği araştırma önergesiyle, Muş’taki bir kuran kursunda 12 yaşındaki Mehmet Halil Yavuz’un şüpheli ölümünün araştırılmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve milletvekili arkadaşları, kuran kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

TBMM’ye verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, Muş’ta 12 yaşındaki Mehmet Halil Yavuz’un, kaldığı Kur’an kursunun tuvalet kapısının koluna kemerle asılı vaziyette bulunduğu, kaldırıldığı Elazığ’daki özel bir hastanede yaşamını yitirdiği anımsatıldı.

Çocuğun Diyarbakır’da yaşayan ailesine olayın intihar olarak ifade edildiği belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Muş’ta yaşanan bu intihar iddiası ile ilgili savcılık soruşturması sürmektedir. Olayın gerçekte ne olduğunun mutlaka ortaya çıkartılması, sorumlular varsa açığa çıkartılması ve yargılanması hepimizin en büyük temennisidir ancak bu olayla ilgili dosyaya gizlilik kararı getirilmesi, buna ilişkin beklentilerimizi zayıflatmaktadır. Cemaat ve tarikat öğrenci yurtları ile Kur’an kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi ve bu olayların bir daha yaşanmaması adına alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını arz ederim.”

Kaynak: AA