CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı: Halka her türlü yardımı ulaştırma konusunda kararlıyız

İçişleri Bakanlığının genelgesine tepki gösteren CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, bu hassas durumu siyasi kamplaşma çabalarına alet etmek istemediklerini bildirdi.

“Gereksiz tartışmayı” kamuoyunun takdirine ve hukuka bıraktıklarının belirtildiği açıklamada, salgın felaketi karşısında halka her türlü yardımı ulaştırma konusunda kararlılıklarının sürdüğünün bilinmesi istendi.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında destek kampanyası başlatan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin hesaplarının bloke edilmesine ilişkin CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı ortak açıklama yaptı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; açıklamada, bağış kampanyasının başlatılma sürecine değinilerek, “Belediyelerin ‘bağış’ kabul etmesi tamamen yasalken, içişleri Bakanlığı’nın yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı ‘yardım’ kapsamına sokarak anlaşılması imkânsız bir gerekçeyle engellemesi, hiç bir fayda sağlamayacak, sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini artıracaktır.” denildi.

‘Zaman kaybedecek durumda değiliz’

Mağdur milyonlarca insana yeni mağdurlar eklendiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu konuda ‘kim haklı kim haksız’ tartışmasına girecek ve insanlarımız çare beklerken, zaman kaybedecek durumda değiliz.” diye kaydedildi. Bu hususu kamuoyunun takdirine bıraktıklarının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bu hassas durumun, siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz. Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasi kârı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz. İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi kârı kimin olacaksa olsun, o da önemli değil. Yeter ki bütün bir ülke olarak, bütün kurumlar olarak hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım.

Bizlerin ‘haklı-haksız’ kavgası yapmak yerine, ekmeksiz kalana ekmek götürmek, ihtiyacı olanın gururunu kırmadan cebine hayatını sürdürebileceği kadar para koyabilmek, aç açıkta bırakmamak, zor zamanına eşlik etmek, kardeşinin iyiliğiyle buluşturmak, yaralarımızı karşılıklı sarmak, birbirimize nefes olmak gibi bir önceliğimiz, kutsal bir görevimiz ve vazgeçilmez bir derdimiz var.”

‘Devletimizin diğer kurumlarıyla mağduriyeti gidermeyi amaçlıyoruz’

Sorumluluklarının bilincinde olduklarının belirtildiği açıklamada, “Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için, kentlerimizde etkilenmiş kim varsa, hiç ayrım yapmadan, en küçük hücrelere kadar ulaşıp, devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz.” denildi.

Açıklamada, şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmenin üzerlerine düşen borç olduğuna vurgu yapıldı. “Gereksiz tartışmayı” kamuoyunun takdirine ve hukuka bıraktıklarının belirtildiği açıklamada, “Küresel yangına dönmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.” diye kaydedildi.

Metni imzalayan belediye başkanları şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş.”