CHP’li Adıgüzel: 3 Y çöktü AK Parti Z evresine geçti

CHP Milletvekili Adıgüzel, 3Y’nin çöktüğünü, AK Parti’nin artık “Z” evresine geçtiğini belirterek, “Zam, zulüm, zafiyete geçtiniz. Çiftçinin mazotuna, doğal gaza, ete, süte zam. Nerede zaafiyet; eğitimde, sağlıkta, dış politikada, yönetimde zafiyet. İşçiye, çiftçiye, emekliye zulüm. Sizin bu politikasının sonu gelmiştir, alfabede de harf kalmamıştır.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel

TBMM Genel Kurulunda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürerken CHP’li Adıgüzel hükümete yüklendi.

Teklifin 9. maddesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına Samsun Milletvekili Bedri Yaşar söz aldı.

İYİ Partili Yaşar: Hükümet kaynaklı israf ediyor

Yaşar, Türkiye ekonomisinin, önemli bir darboğazdan geçtiğini, Türkiye’nin, pandemi salgınına ciddi bir ekonomik krizden geçerken yakalandığını, var olan sıkıntıların daha da derinleştiğini söyledi. Kaynaklarını verimli ve dengeli kullanamayan hükümetin, kaynakları tüketip, israf ettiğini belirten Yaşar, bütçede üretime, istihdama yönelik rakamlar göremediklerini kaydetti.

HDP’li Özsoy: HDP dükkan mıdır kapatıyorsunuz?

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP’nin kapatılma tartışmalarının gündeme taşınmaya çalışıldığına dikkat çekerek “HDP dükkan mıdır kapatıyorsunuz? Müşterileri sizin dükkanlarınıza mı gelecek? Nasıl söylemdir?” diye sordu. 

CHP’li Adıgüzel: AK Partinin politikaları pandemiyle iflas etti

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, AKP’nin 18 yıldır adım adım uyguladığı ekonomik politikaların, ülkeyi buhran sürecine sürüklediğini, vatandaşı öteleyen, rantı önceleyen politikalarının pandemiyle birlikte iflas ettiğine dikkat çekti.

‘Pandeminin en çok etkilediği kesim çocuklar’

Pandeminin en çok etkilediği kesimin çocuklar olduğuna işaret eden Adıgüzel, yüzbinlerce öğrencinin değil tablete, televizyona bile erişemediğini söyledi. Türkiye’de internet altyapısının sorunlu olduğunu belirten Adıgüzel, Türkiye’de şahlanış döneminde, öğrencilerin internete girmek için çatıya çıktığını söyledi.

Adıgüzel, Türkiye’nin en yoksul yüzde 20’lik kesimini oluşturan ailelerin bir çocuğa, bir ayda harcadığı eğitim masrafın sadece 20 lira olduğunu ifade ederek, cebinden çıkardığı 20 lirayı gösterdi. 

‘10 ayda 16 bini aşkın kişi, 250’yi aşkın sağlı personelini kurban verdik’

10 ayda 16 bini aşkın kişiyi, 250’yi aşkın sağlık personelini pandemiye kurban verdiklerini dile getiren Adıgüzel, “Önce verileri gizlediniz, algıyı yönetmeye çalıştınız. Baktınız algı yöneterek pandemi yönetilemiyor gerçek rakamları söylemeye başladınız. Sizin 83 milyona anlattığınız başarı hikayesi vaka sayıları ortaya çıkınca çöktü.” dedi.

‘3Y çöktü AK Parti artık Z evresine geçti’

Adıgüzel, 3Y’nin çöktüğünü, AK Parti’nin artık “Z” evresine geçtiğini belirterek, “Zam, zulüm, zafiyete geçtiniz. Çiftçinin mazotuna, doğal gaza, ete, süte zam. Nerede zaafiyet; eğitimde, sağlıkta, dış politikada, yönetimde zafiyet. İşçiye, çiftçiye, emekliye zulüm. Sizin bu politikasının sonu gelmiştir, alfabede de harf kalmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank: Valilerimize ihtiyaç sahipleri varsa bulacaksınız dedik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teklifin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Genel Kuruldaki konuşmalarda çok fazla popülizme kaçan söylemlerde bulunulduğunu savunan Varank, “Memlekette hiç fakir yok, hiç ihtiyaç sahibi yok’ demiyoruz, bunlarla ilgili de bütçeden ne ayrılması gerekiyorsa bununla ilgili çalışmaları yapıyoruz.” dedi. Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Biz kaymakamlarımıza, valilerimize bunun talimatlarını verdik; ‘Gideceksiniz, nerede bir fakir varsa, ihtiyaç sahibi varsa bulacaksınız, siz arayacaksınız, bunlara gerekli destekleri vereceksiniz’ dedik. 2002’de genel bütçedeki sosyal yardımların oranı 1,19’ken 2020 yılında bu oran 6,39 olmuş. Biz ihtiyaç sahiplerine gerekli yardımları yapıyoruz. “

Konuşmaların ardından teklifin 9. maddesi kabul edildi.

Kaynak: AA