CHP’li Adıgüzel, Bakan Selçuk’a tablet dağıtımı için ‘AKP’ye üyelik şartı’ iddiasını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel, Van’da AKP’lilerin öğrencilere tablet dağıtmak için velilere “partiye üyelik” şartı koştuğu iddiasını Meclis gündemine taşıyarak, Bakan Selçuk’a herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maddi durumu iyi olmayan öğrencilere dağıtılacağı açıklanan 500 bin tablete ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Adıgüzel, önergenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanmasını istedi.

‘Tabletlerin dağıtımı kaç günde tamamlanacak?’

Önergenin gerekçesinde okulların Mart ayında kapatılmasından 7 ay sonra dağıtılacağı açıklanan 500 bin tableti hatırlatan Adıgüzel, tabletlerin dağıtımının kaç günde tamamlanacağını, açıklanan 500 bin tablete ek tablet dağıtımı yapılıp yapılmayacağını sordu. Adıgüzel, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere Fatih Projesi kapsamında dağıtıldığı ifade edilen 1 milyon 437 bin tablete ilişkin hiçbir envanter bulunmaması, tabletlerin internet satış sitelerinde ikinci el ürün olarak satılması kamuoyunda yeni dağıtılacak 500 bin tablete ilişkin de soru işaretlerinin doğmasına neden olmuştur. Bu kapsamda yeni dağıtılacak tabletlerin akıbetinin Fatih Projesi kapsamında dağıtılanlara benzememesi adına ne gibi önlemler alındı?”

Van’da ‘tablet dağıtmak için AKP’ye üyelik şartı’ iddiası

Adıgüzel, önergede geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan ve “Van’da depremzedelerin kaldığı konteynerleri ziyaret eden AKP’lilerin, öğrencilere tablet dağıtmak için velilere partiye üyelik şartı koştuğu” şeklindeki iddialara ilişkin de herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Uzaktan eğitim sürecinin Türkiye’deki yoksulluğu ve fırsat eşitsizliğini daha da görünür kıldığını ifade eden Adıgüzel, “Mart ayından bu yana ‘uzaktan eğitim’ ülkemizin başlıca gündemi iken ne yazık ki AKP bu 7 aylık süreçte uzaktan eğitimi işlevsel ve etkili hale getirmek için hiçbir çaba sarf etmedi. Bu da eğitimdeki fırsat eşitsizliğini pekiştirdi.” dedi.

‘Türkiye öğrencilerin internet erişiminde 77 ülke arasında 70’inci sırada’

Türkiye’nin internet bağlantısına erişimi olan öğrenciler listesinde 77 ülke arasında 70’inci sırada olduğuna işaret eden Adıgüzel, “3 milyonu aşkın devlet okulu öğrencisinin evinde internet, 750 bin öğrencinin evinde televizyon yok. Türkiye’de 2 buçuk milyondan fazla hanede, hane halkı sayısı 6’nın üzerinde. Bu da demek oluyor ki birçok öğrencinin evinde ders çalışmak, dersleri uzaktan takip etmek için gerekli uygun fiziki ortam yok.” diye kaydetti.

‘Uzaktan eğitim eşitsizliği gözler önüne serdi’

 Uzaktan eğitim sürecinin Türkiye’de eğitimdeki fırsat eşitsizliğini, devlet ve özel okullar arasındaki dijital uçurumu bir kez daha gözler önüne serdiğine vurgu yapan Adıgüzel, “Ve bu nedenledir ki süreci en başından beri plansız, günü birlik kararlarla yöneten iktidar, okulların bir an önce açılması telaşında.” dedi.