CHP’li Adıgüzel: Bakanlık kırsal alanlarda internet erişimi bulunmadığını itiraf etti

CHP’li Adıgüzel, önergesine yanıt veren Bakan Karaismailoğlu’nun kırsal bölgelerde internet altyapısının olmadığını, hizmet sunumunda yok sayıldığını itiraf ettiğini belirtti.

Adıgüzel, bunun Evrensel Hizmet Fonu’nu amacına uygun olarak kullanmadığını gösterdiğini belirterek, fonun nereye harcandığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle fiber yatırım ve abonelerine ilişkin soru önergesi verdi. Karaismailoğlu önergeye verdiği yanıtta, Mart 2021 itibariyle Türkiye’deki sabit internet abone sayısının 17,2 milyon, fiber internet abone sayısı ise 4,3 milyon olduğunu belirtti.

‘Kırsal alanların haricinde internet altyapısı bulunmakta’

Her dört sabit genişbant abonesinden birinin fiber internet hizmeti aldığını ifade eden Karaismailoğlu, şunları belirtti:

“Son bir yılda sabit internet abone sayısı, özellikle pandeminin de etkisiyle hızlı bir şekilde artmış olup, yıllık artış oranı yüzde 25’e ulaşmıştır. Mevcut altyapılara bakınca kırsal alanların haricinde hanelerin tamamına yakınında sabit internet altyapısı bulunmaktadır.”.

‘Bir arpa boyu yol gidememişiz’

Yanıtı değerlendiren Adıgüzel, Türkiye’de son dönemde sabit internet ve fiber abone sayılarında özellikle pandeminin etkisiyle geçtiğimiz yıllara göre bir artış yaşandığını belirterek, “Bu artışı yeterli bulmamız mümkün değildir.” dedi. Cumhurbaşkanı’nın “fiber hat konusunda yavaş gidiyoruz” ifadelerini hatırlatan Adıgüzel, şunları ifade etti:

“Cumhurbaşkanı’nın uyarıları dikkate alınmamış olacak ki, 2016 yılından bu yana fiber uzunlukta yaşanan artış yüzde 10 bandına sıkışmış durumda. Yalnızca 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11’lik bir artış yakalanmış. İnternete en çok ihtiyaç duyduğumuz 2020 yılında ise artış yüzde 10’u dahi bulamamış, yüzde 9’da kalmış. Tüm ülkeyi fiber ağlarla örmemiz gereken bir dönemde, biz bir arpa boyu yol gidememişiz” dedi.

‘2,4 milyon hanede internet erişimi olmadığını ortaya koyduk’

Geçtiğimiz aylarda yaptıkları bir çalışmayı aktaran Adıgüzel, “Türkiye’de 11 milyon 800 bin hanede sabit internet bağlantısı (ADSL, kablolu internet, fiber vb.) olmadığını, daha vahimi ise 2,4 milyon hanede internet erişimi olmadığını ortaya koyduk. 21. Yüzyılda internetin tüm dünyada temel bir hak olarak değerlendirildiği bir ortamda Türkiye’de hanelerin yüzde 10’unda internet erişiminin olmaması kabul edilebilir bir durum değildir.”dedi.

‘Sabit internet hızında 177 ülke arasında 98. sıradayız’

Yine Türkiye’de nüfusa göre sabit genişbant yaygınlık oranının yüzde 20 iken OECD ortalamasının yüzde 31,4 olduğuna vurgu yapan Adıgüzel, “ Öte yandan, OECD verilerine göre, sabit geniş bant internette fiber payına baktığımızda Türkiye’nin burada da ortalamanın altında kaldığını görüyoruz. Sabit internet hızında da Türkiye dünya ortalamasında son verilere göre 177 ülke arasında 98. sırada yer alıyor.” diye kaydetti.

‘Bakanlık, kırsal bölgelerin tümüyle ihmal edildiğini itiraf ediyor’

Bakanlık cevabında vahim bir itirafta bulunulduğuna işaret eden Adıgüzel, şunları ifade etti:

“Diyor ki ‘kırsal alanların haricinde’ hanelerin tamamına yakınında sabit internet erişimi bulunmaktadır. Yani bir bakıma kırsal bölgelerde internet altyapısının olmadığını, kırsal bölgelerin tümüyle ihmal edildiğini, hizmet sunumunda yok sayıldığını itiraf ediyor. O zaman bu demek oluyor ki siz bunca yıldır Evrensel Hizmet Fonu’nu amacına uygun olarak kullanmamışsınız, gerekli yatırımları yapmamışsınız.”

‘Evrensel Hizmet Fonu’nu nereye harcadınız?’

Söz konusu fonun amacının özel sektörün karlı görmeyip yapmadığı haberleşme yatırımını ve ulaştırmadığı internet hizmetini, coğrafi olarak dezavantajlı bölgelere ulaştırmak olduğunu belirten Adıgüzel, şunları kaydetti:

“Eğer bugün Türkiye’de halen internet altyapısının götürülemediği yerler, bölgeler varsa bunun tek sorumlusu mevcut siyasi yönetimdir. Kırsala altyapı götürmemek demek bu Fon’un eğitime de harcanmaması demektir. Çünkü biliyoruz ki Evrensel Hizmet Fonu’nda toplanan paradan eğitim için, okullardaki altyapının geliştirilmesi için ayrılan miktar elde edilen gelirlerin onda ikisi bile değil. Peki, soruyoruz: bu Fon’u nereye harcadınız?”

Yeni1Mecra