CHP’li Adıgüzel: İktidar toplumun kolektif hafızasını silmeyi amaçlıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel, sosyal medya düzenlemesi ile “içerik kaldırma”nın kolay hale geleceğini, bununla iktidarın toplumun kolektif hafızasını silmeyi amaçladığını belirtti.

Adıgüzel, “Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önüne geçecek bu teklifin yasalaşmaması için elimizden geleni yapacağız.” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla, iktidarın sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifine yönelik değerlendirmelerde bulundu. İktidarın söz konusu düzenlemeyi “Almanya’da var bizde neden olmasın?” diyerek savunduğunu belirten Adıgüzel, bu anlayışın sorunlu olduğunu ifade etti.

‘Düzenleme ciddi bir sansür getiriyor’

Adıgüzel, iktidarın işine geldiği zaman “Avrupa standardı” derken, işine gelmediğinde bütün standartları yok saydığını ve “Ben yaptım oldu” yöntemiyle bir düzenlemenin Meclis Başkanlığına sunulduğunu söyledi. Teklifin bugün de komisyonda görüşülmeye başlanacağını hatırlatan Adıgüzel, incelediklerinde teklifin Türkiye’deki internet kullanıcılarına, sosyal medya kullanıcılarına ciddi bir sansür getirdiğini gördüklerini vurguladı.

Adıgüzel, getirilen düzenlemede, “1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformları zorunlu olarak Türkiye’de temsilcilik açacak. Ofis açmazlarsa sırasıyla artan miktarlarda idari para cezası, reklam vermeme ve internet bant genişliğini daraltma cezası ile karşı karşıya kalacaklar.” denildiğini belirtti. İnternet bant genişliğinin daraltılması, ilgili sosyal medya platformlarına erişimin bağlantı yokmuşçasına yavaşlatılması anlamına geldiğine işaret eden Adıgüzel, “Bu kabul edilebilir bir yaptırım değildir. Bu yaptırım tamamen sosyal medya kullanıcılarının kullanım haklarını ihlal etmek anlamına gelmektedir.” dedi.

‘Toplumun hafızası silinmek isteniyor’

Düzenleme ile “içerik kaldırma”nın kolay hale geleceğini, bununla iktidarın toplumun kolektif hafızasını silmeyi amaçladığını belirten Adıgüzel, “İktidar bu düzenleme ile FETÖ ile olan geçmişini toplumsal hafızadan silmeyi amaçlıyor.” görüşünü dile getirdi.

İktidarın “özensizce” hazırladığı bu teklifi, basitçe “sadece bir temsilcilik oluşturuyoruz” şeklinde paylaştığına işaret eden Adıgüzel, “İktidar, tek adam yönetimini eleştirmeyen, güvence altına alacak bir sosyal medya inşa etme çabasında. Bu tasarı muhalefetin sesini keserken diğer taraftan iktidara içi boş övgü cümlelerinin edilebildiği bir alan yaratmak.” dedi.

Yerel seçimlerdeki CHP’nin başarısının AKP’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rahatsız ettiğini dile getiren Adıgüzel, “Erdoğan ve çevresindekiler öyle bir dipsiz kuyunun içindeler ki yasaklarla bu dipsiz kuyudan çıkacaklarını sanıyorlar.” şeklinde konuştu.

‘Teklife sonuna kadar karşı olacağız’

Türkiye’nin sosyal medya yasaklarından çok daha önemli sorunları olduğuna dikkati çeken Adıgüzel, “Biz CHP olarak bu teklife hem komisyonda hem de Genel Kurul aşamasında sonuna kadar karşı olacağız. Elimizden geldiğince bu teklife karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. İtirazlarımızı her fırsatta dile getireceğiz. Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önüne geçecek bu teklifin yasalaşmaması için elimizden geleni yapacağız. Bizim bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Kaynak: AA