CHP’li Ağbaba: Açıklanan enflasyon gerçek değil

CHP’li Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamlarının gerçek olmadığını belirterek, “Üretici enflasyonuna bakarak en az yüzde 40’ın üzerinde olduğunu söylemek mümkün. TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyonla alışveriş yaparken yansıyan enflasyon arasında en az iki kat fark var.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikalarını (TÜM BEL-SEN) ziyaret etti. Ağbaba ve Demirtaş, sendika genel merkezinde TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Erdal Bozkurt ile bir süre görüştü.

‘2004’ten beri en yüksek enflasyon yaşanıyor’

Görüşmenin ardından konuşan Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Ağbaba, son açıklanan enflasyon oranının yüzde 16,59 olduğunu, enflasyonun 19 aydan beri çift hanede olduğunu söyledi. 2004’ten beri açıklanan en yüksek enflasyonun yaşandığını belirten Ağbaba, üretici enflasyonun yüzde 38,33, tüketici enflasyonu 16,59 aradaki farkın yüzde 21,74 olduğunu dile getirdi.

‘Açıklanan enflasyon gerçek değil’

Bu verilere bakarak, ilerleyen süreçte zam furyasının geleceğine işaret eden Ağbaba, “Açıklanan enflasyon gerçek değil. Üretici enflasyonuna bakarak en az yüzde 40’ın üzerinde olduğunu söylemek mümkün. TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyonla alışveriş yaparken yansıyan enflasyon arasında en az iki kat fark var.” dedi.

‘Ülke tarihinde görülmemiş çevre felaketiyle karşı karşıya’

Ağbaba, ülkenin tarihinde görüşmemiş bir çevre felaketiyle karşı karşıya olunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Marmara Denizi, tamamen yok olmuş durumda. Adeta doğa intikam alır gibi ancak hala yerel yönetimleri suçluyorlar. 25 yıldan beri belediyeyi siz yönetiyorsunuz, hiç sorumluluğunuz yok mu? Mutlaka burada derhal tedbir alınması lazım. Yerel yönetimlerle iş birliği yaparak bu pislikten (müsilaj) ülkenin kurtulması gerekiyor.”

Kaynak: AA