CHP’li Ağbaba: Hem istihdamı düşürüp, hem işsizliği azaltan tek ülke Türkiye

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, TÜİK’in mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini eleştirerek, “Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke Türkiye” dedi.

TÜİK’in “inandırma” kurumuna dönüştüğünü belirten Ağbaba, TÜİK Başkanının derhal istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in mayıs 2020 iş gücü istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. TÜİK’in işgücü istatistiklerinin her zamanki gibi tutarsızlıklarla dolu olduğunu belirten Ağbaba, dünyanın hiçbir yerinde istihdam azalırken işsizliğin azalmayacağını belirtti.

‘TÜİK Başkanı görevinden derhal istifa etmelidir’

TÜİK’in verilerine göre dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Ağbaba, şunları ifade etti:

“Bir istatistik kurumundan çıkan ve inandırma kurumuna dönüşen TÜİK, istihdamın geçen yıla göre 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişiye düştüğünü söylerken aynı zamanda da işsizliğin 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bine indiğini açıklıyor. Halkın yüzde 81’inin güvenini kaybetmiş olan TÜİK’in açıkladığı verilerin hiçbir kıymetiharbiyesi yoktur. Göreve henüz birkaç ay önce başlamış olan TÜİK başkanı, verilerin inkarına ve saptırmasına dayanan düzenin devamcısı olmak istemiyorsa görevinden derhal istifa etmelidir.”

‘TÜİK iş ümidini kaybetmiş 4 milyon 713 bin kişiyi işsiz saymamakta’

Ağbaba, TÜİK’in mayıs ayında işsizlik oranını yüzde 12,9 olarak açıklarken, verilerin içerisinde gizli olan detayları bilerek göz ardı edip gerçek işsizliği de buna uygun olarak hesapladığının altını çizdi. Ağbaba, şunları kaydetti:

“3 milyon 826 bin kişi olan dar işsizliğe ek olarak TÜİK, iş bulma ümidini yitirmiş ve çalışmaya hazır olan 4 milyon 713 bin kişiyi işsiz saymamaktadır. Zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdam edilen 1 milyon 920 bin kişi ve ayrıca belirli bir sezon çalıştıktan sonra yine işsiz duruma düşecek olan 112 bin mevsimlik çalışanı TÜİK işsiz olarak nitelendirmemektedir.”

‘Türkiye düşüşe geçiyor’

TÜİK verilerinin uluslararası işsizlik hesaplama yöntemlerine göre yetersiz kalmadığını ve gerçek işsizliği açıklamadığına işaret eden Ağbaba, “Bir kişinin istediği rakamları halka gerçek veri olarak açıklamak suçtur. Türkiye uçuşa değil, sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor.” dedi.

AA – ANKARA