CHP’li Ağbaba’dan TÜRKŞEKER’e tepki

TÜRKŞEKER’in İŞKUR üzerinden daimi işçi almasına tepki gösteren CHP’li Ağbaba, şeker fabrikalarındaki geçici işçilere herkesin vefa borcu olduğunu belirterek, dışarıdan daimi işçi almanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba – Arşiv

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Şeker Fabrikaları TÜRKŞEKER şirketinin daimi işçi alımına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dünyanın en güzel şekerlerinin üretildiği fabrikaların peşkeş çekildiğini belirten Ağbaba, şeker fabrikalarının satılmamasına ilişkin daha önce eylemler yaptıklarını hatırlattı.

Ağbaba, “Ancak AKP’ye söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Fabrikaları sattılar, yılların birikimini yok pahasına elden çıkardılar. Satışı yapılmayan fabrikalar da ise yeni sorunlar yaratmak için uğraşıyorlar” dedi.

‘İŞKUR üzerinden bin 500 kişinin alımı tamamlanacak’

“TÜRKŞEKER hangi akla hizmet ediyorsa geçici işçiler dururken İŞKUR üzerinden daimi işçi alıyor.” diyen Ağbaba, başvuruların alındığını belirtti. Ağbaba, önümüzdeki günlerde Türkşeker’e bağlı 15 fabrikada çalıştırılmak üzere İŞKUR üzerinden bin 500 kişinin alımının tamamlanacağına dikkat çekti.

‘Dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez’

Ancak bu 15 şeker fabrikasında bin 400 geçici işçinin olduğunu hatırlatan Ağbaba, şunları kaydetti: “Bu insanlar mağdur ediliyor. Bu şekilde devam ederse 100 yıl çalışsalar da emekli olamazlar. Bu işçilere, emekçilere hepimizin bir vefa borcu var. Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez.”

‘Bu yanlıştan derhal dönülmeli’

Kadrolu işçi alınacaksa önceliğin bu işçilere verilmesi gerektiğine vurgu yapan Ağbaba, “Liseyi yeni bitirmiş bir genci, 19 yaşındaki bir kişiyi getirip 20 yıldır emek veren işçilerin başına amir olarak koyarsanız çalışma barışı bozulur. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, kadrolu işçi alınacaksa önce fabrikalarda çalışan işçiler kadroya geçirilmeli, ardından dışarıdan alım yapılmalıdır.” dedi.