CHP’li Barut 16 bakana birden kamu atamalarını sordu

HABER MERKEZİ – CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 16 bakana birden verdiği soru önergesiyle kamuya yapılan ve yapılacak olan personel atamalarını sordu.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, kamuya alınan personel sayısı ile kamuya personel alımının yapılıp yapılmayacağına ilişkin 16 bakanın ayrı ayrı yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.  Barut, Türkiye’nin içinden geçtiği derin ekonomik kriz ve uluslararası siyasi gelişmelerin, toplumu etkileyen pek çok olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti. “Ülkemizde ekonomik sorun ve sıkıntıların, işsizlik nedeniyle yaşanan travmaların korkunç boyutlara insanımızı sevk ettiğini üzülerek görmekteyiz” diyen Barut, en acı örneğinin ise ülke tarihinde görülmemiş ve toplumu derinden sarsan aile intiharları ile yaşandığını kaydetti.

Toplumsal travmaya yol açan ekonomik krizle birlikte artan sorunlara acil ve etkin çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Barut, “Yaşanan istihdam ve işsizlik sorunu yöneticiler açısından en öncelikli sorun olarak ele alınmalı ve büyük bir ciddiyetle çözüm üretilmesi gerekmektedir” dedi.

Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

1- 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Bakanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarında ve bağlı kuruluşlarında görevlendirilmek üzere KPSS yoluyla veya açıktan personel alımı yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu personellerin sayısı kaçtır ve alanlarına göre dağılımı nedir?

2- 2020 yılı içerisinde Bakanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarında ve bağlı kuruluşlarında görevlendirilmek üzere KPSS yoluyla veya açıktan personel alımı yapılacak mıdır? Yapılacak ise ne zaman ve kaç kişi olarak bu alımlar gerçekleşecektir?

3- Ayrıca, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonrası Bakanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarından ihraç edilen, açığa alınan ve göreve iade edilen personel sayısı kaçtır?”

Soru önergesinin verildiği 16 bakan ise şöyle: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank.