CHP’li Barut, TARKİM’deki yolsuzluk iddiasını sordu

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, TARKİM Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yle ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddialarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

TARKİM şirketinin, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve Bölge Birlikleri ile Gübre Fabrikaları Türk A.Ş.  tarafından kurulduğunu belirten Barut, şirketin yaygın bir satış ve dağıtım ağına sahip şirketin bünyesinde bulundurduğu 176 adet zirai ilaç ile Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere diğer tarımsal birliklere ve zirai ilaç bayilerine hizmet verdiğini kaydetti. Barut, üretilen zirai ilaçları Tarım Kredi Kooperatifleri ile tarımsal birlik ve zirai ilaç bayilerine satması gereken TARKİM’in geçtiğimiz Mayıs ayında zirai ilaçları özel bir firmaya yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan sattığının iddia edildiğini söyledi. Barut, bu satışın TARKİM’e maliyetinin bir milyon lirayı bulduğu ve satış yapılan firmanın ise TARKİM Genel Müdürü’nün arkadaşına ait bir şirket olduğu iddialarına ilişkin kamuoyuna açıklama yapılmasını istedi.

Barut, şunları kaydetti: “Bu satışın TARKİM’in bayilerine ürün satışını durdurduğu bir dönemde yapıldığı, üstelik yüklü miktarda ve çok düşük fiyattan verildiği, hem de TARKİM’in bayisi olmayan, tarım ilacı üreticisi olan bir firmaya yapılması da sektörde ayrıca büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk yaratmıştır. TARKİM Genel Müdürü’nün arkadaşına ait olduğu iddia edilen söz konusu firmaya satılan ürün fiyatı ile Tarım Kredi Kooperatiflerine satılan fiyat arasında yüzde 30-40 hatta yüzde 60’a varan oranlarda fiyat farkı bulunması sektör paydaşları tarafından satış ile peşkeş çekildiği şeklinde nitelendirilmektedir. Aynı dönemde TARKİM bayisine parası peşin olarak ödendiği halde 40 TL artı KDV’den verilmeyen zirai ilacın, ilgili firmaya 27 TL’den verilmesi arasındaki uçurumun başka türlü izah edilmesi mümkün değildir.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e sunulan önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

1. Bazı basın yayım organlarına da haber olan bu satış yapılmış mıdır? İddia edildiği gibi alım yapan firma ile TARKİM Genel Müdürü arasında arkadaşlık ilişkisi var mıdır? Satış için ileri sürülen rakamlar bu ilişkiden kaynaklı mı firmaya uygulanmıştır?
2. TARKİM’in bu satışı sektörü ve sektör paydaşları arasındaki rekabeti nasıl etkilemiştir?
3. TARKİM’in paydaşları arasında büyük bir mağduriyete yol açan bu satışı bakanlık tarafından bilinmekte midir? Bakanlık olarak bu konuda kurum nezdinde bir girişimizin oldu mu/olacak mı?
4. TARKİM’in bu tasarrufu nedeniyle oluşan maddi ve manevi zarara ilişkin adli, idari bir denetim görevlendirmesinde bulunacak mısınız?
5. Tarımsal faaliyet yürüten bu denli önemli bir alanda tekelleşmenin önüne geçmek için hangi önleyici tedbirleri alacaksınız? Bu yönde bir planlamanız mevcut mu?
6. Tarım Kredi Kooperatifleri ve zirai ilaç bayileri tarafından pek çok makama yapılan şikayetlere ilişkin hangi adımlar atılmış ve sonuçları ne olmuştur?”

HABER MERKEZİ