CHP’li Başarır: 21 milyon metrekare toprak yabancılara satıldı

CHP Milletvekili Başarır, yabancı gerçek kişilere 2002 Kasım ayından bu zamana kadar toplam 21 milyon 554 bin 376 metrekare toprağın satıldığını belirtti.

Sadece AKP döneminde 115 milyon metrekare toprağın satıldığına işaret eden Başarır, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye’de yabancılara toprak satışına ilişkin basın açıklaması yaptı. Türkiye’de yabancılara ne kadar toprak satıldığına ilişkin soru önergesi verdiğini hatırlatan Başarır, önergeyi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlandığını belirtti.

’21 milyon 554 bin 376 metrekare toprak yabancılara satıldı’

Başarır, verilen yanıtta yabancı gerçek kişilere 2002 Kasım ayından bu zamana kadar toplam 21 milyon 554 bin 376 metrekare toprak satıldığının belirtildiğini kaydetti. Başarır, yine 2002 Kasım ayından bu zamana kadar geçen sürede yabancı sermayeli şirketlere ise toplam 93 milyon 62 bin 585 metrekare toprak satışının yapıldığını aktardı.

‘Kanunda yapılan değişiklikle yabancıya peşkeşin önü açıldı’

Bu 93 milyon metrekare alana Tapu Kanunu gereğince hissesi yüzde 50’den az olan yabancı sermayeli şirketlerin de dahil olmadığını belirten Başarır, şunları kaydetti:

“Onları da dahil ettiğimizde durum daha da vahim boyuttadır. AKP İktidarı 2012 yılında Tapu ve Kadastro Kanunlarında değişiklik yaparak, devletin sınırları içinde, her yerin ölçüsüz ve önkoşulsuz olarak, tarım alanları da dahil olmak üzere yabancıya peşkeş çekilebilmesinin önünü açtı.”

‘Sadece AKP döneminde 115 milyon metrekare toprak satılmıştır’

Başarır, Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılından 2002 yılına kadar yani 79 yıl boyunca ülkenin topraklarından yabancılara toplam 11 milyon metrekare yer satıldığına işaret etti. Başarır, “Ne acıdır ki, sadece AKP döneminde 115 milyon metrekare toprak satılmıştır. Cumhuriyet tarihimizde 79 yıl boyunca yabancılara satılan toprakların 12 katı sadece AKP döneminde satılmıştır.” dedi.

‘2020 yılının ilk üç ayında 1 milyon metrekare toprak satıldı’

2002 yılında yabancı gerçeklere satılan toprağın 1.5 milyon metrekare olduğunu belirten Başarır, bugün yabancı gerçek kişilere 21.5 milyon metrekare toprak satıldığını söyledi. Başarır, “El insaf!” dedi. Sadece 2019 yılında yabancı gerçek kişilere 7.5 milyon metrekare toprak satıldığını kaydeden Başarır, “Yine 2020 yılının ilk üç ayında 1 milyon metrekareye yakın toprağımız yine yabancılara satıldı. Evet, İstanbul’un ilçeleri olan Adalar, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Kadıköy’ün toplam alanı kadar toprak parçamız yabancılara satıldı.” diye belirtti.

‘Bu kabul edilebilir bir durum değildir’

Başarır, şunları kaydetti: “AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın dostum dediği Katarlılara 1 milyon 140 bin metrekare toprak parçamız satıldı. İngilizlere 1milyon 200 bin metrekare, Almanlara 1 milyon 430 bin metrekare, Mısırlılara 1 milyon 720 bin metrekare, Suudi Arabistan’a tam 3 milyon 75 bin metrekare toprağımız satıldı. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.”