CHP’li belediyeler çalışanları için asgari ücreti açıkladı: 3 bin 100 lira

CHP’li Ankara, İstanbul, İzmir, Adana Büyükşehir Belediyeleri çalışanlarına en az 3 bin 100 TL ücret vereceklerini açıkladılar.

CHP’li büyükşehir belediye başkanları İmamoğlu, Yavaş, Soyer ve Karalar çalışanları için 3 bin 100 TL asgari ücret açıklaması yaptı.

2021 yılı asgari ücretinin net 2 bin 825 lira olarak açıklanmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, belediyeleri için asgari ücretin net 3 bin 100 TL olacağını açıkladı.

İmamoğlu, Yavaş, Soyer ve Karalar’dan 3 bin 100 TL ücret açıklamaları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un asgari ücreti 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’de geçerli olacak asgari ücret tutarını açıkladı. İmamoğlu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İBB, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarında çalışan personeller için asgari ücret net 3100 TL olacaktır. Halkımıza ve çalışanlarımıza duyururuz” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, belediye çalışanları için asgari ücretin 3 bin 100 TL olacağı müjdesini verdi. Yavaş “Yılbaşıyla birlikte belediyemizde görevli mesai arkadaşlarımızın maaşının en az 3 bin 100 TL olmasına karar verdik. Tüm çalışma arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyor, aldığımız kararın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den de asgari ücreti 3100 TL’ye çıkarttıkları açıklaması geldi. Tunç Soyer, “Asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çalışan personel için asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren net 3 bin 100 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanlarımıza hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

Daha önce de CHP’li Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar belediyede asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye çıkarıldığını duyurmuştu. Kırşehir Belediyesi de çalışanların maaşlarında yüzde 40’a varan bir iyileştirme yaptı.

İlçe belediyelerinde de ücretler yükseldi

Manisa Akhisar, İzmir Bornova ve Konak, Mersin Mezitli ve Eskişehir Tepebaşı ilçe belediyelerinde asgari ücret 3100 lira oldu.

SiyasiHaber