CHP’li Bingöl’den çarpıcı ‘Öğretmen Raporu’

Fotoğraf: CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl- AA

HABER MERKEZİ – CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün, öğretmenler ile ilgili hazırladığı raporda, son 15 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden yalnızca 17’sinin atandığı, 70 bin olan atanamayan öğretmen sayısının bugün 500 bine yükseldiğine ve intihar eden öğretmen sayısının 100’ü aştığı tespit edildi.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle AK Parti döneminde öğretmenlerin yaşadığı zorluklar ve hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı. AK Parti’nin hem eğitim sistemi hem de öğretmenlerin hakları konusunda sınıfta kaldığını belirten Bingöl, “Öğretmenler birçok sorunla karşı karşıyadırlar: Atanamama, çalışma koşullarının güvencesizliği, örgütsüzlük, intiharlar, ihraçlar… Bu sorunların en ağırlarından birisi de mezun olunduğu ve öğretmen olma yeterliliği gösterildiği halde öğretmenlik yapılamamasıdır” dedi.

‘Atanamayan öğretmenler başka işlere yöneliyor’

Atanmayı bekleyen binlerce öğretmen adayının geçinmek için başka işlerde çalıştığına dikkat çeken Bingöl, “Atanamayan öğretmen adayları inşaat işçisi, güvenlik görevlisi, garsonluk gibi işlere yönelmektedirler. Eğitim sisteminin sorunlarının çözülemediği, binlerce çocuğun eğitim hakkına ulaşamadığı günümüzde eğitim emekçilerinde geçici ve güvencesiz işlerle geçinmeye çalışmaktadırlar” diye kaydetti.

‘264 bin öğrenciye karşın bin 206 profesör görev yapıyor’

Raporda yer alan verilerden bazıları şöyle; AK Parti döneminde 27 eğitim fakültesi açıldı bu sayıyla birlikte eğitim fakültesi sayısı 93’e yükseldi. Eğitim fakültelerinde bir profesöre 219 öğrenci, bir doktor öğretim üyesine 75 öğrenci, bir öğretim görevlisine ise 255 öğrenci düşüyor.  Eğitim fakültelerinde okuyan 264 bin 296 öğrenciye karşın yalnızca bin 206 profesör görev yapıyor. Eğitim fakültelerinde bin 224 doçent, 3 bin 541 doktor, bin 38 de öğretim görevlisi var.

’60 bin sözleşmeli 90 bin ücretli öğretmen var’

Raporda, örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısının 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1 milyon 77 bin 307 olduğuna dikkat çekildi. 60 bine yakın sözleşmeli öğretmen, 90 binden fazla ücretli öğretmen olduğuna işaret edilen raporda, bu öğretmenlerin güvencesiz şekilde ve çok düşük maaşlarla istihdam edildiğine vurgu yapıldı. Ücretli öğretmenlerin, tıpkı kadrolu öğretmenler gibi çalıştığını ancak asgari ücretin bile altında maaş aldığına dikkat çekildi.

‘Atanamayan öğretmen sayısı 500 bine yükseldi’

AK Parti’nin iktidara geldiğinde 70 bin olan atanamayan öğretmen sayısı bugün 500 bine yükseldiğine vurgu yapılan raporda, öğretmen olmayı bekleyen yaklaşık 700 bin lisans öğrencisi olduğunun görüldüğü belirtildi. Raporda, son 15 yılda KPSS’ye giren her 100 öğretmenden yalnızca 17’sinin atamasının yapıldığı hatırlatıldı.

‘İntihar eden öğretmen sayısı 100’ü aştı’

Öğretmen ve öğretmen adaylarının yaşadığı bu sorunlar yaşanan intihar vakalarını tetiklediği belirtilen raporda, sadece 2017 yılında 52 öğretmenin intihar ettiği, 2017 ve 2018 yıllarında yaşanan intiharlara 2019 yılının ilk 6 ayı da eklendiğinde intihar eden öğretmen sayısının 100’ü aştığına dikkat çekildi.

Raporda, iktidarın eğitim sistemi ile birlikte öğretmenleri de  güvencesiz, yarınsız ve geleceksiz bıraktığına dikkat çekilerek, “Öğretmen yetiştirme ve kadrolu istihdam konusundan başlayarak, sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi için somut adımlar atılması bir zorunluluktur”  denildi.