CHP’li Budak: 1 milyon yazılımcı projesi ne oldu?

CHP Milletvekili Budak, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sahiplendiği “1 Milyon Yazılımcı Projesi”ini hatırlatarak, “Ekim 2020 itibarıyla projeye 750 bin kişi başvurdu. Ne oldu bu projeye merak ediyoruz.” dedi.

Budak, “Anlaşılan, atanamayan öğretmen gerçeğini yaratan bu iktidar şimdi de atanamayan yazılımcılar yaratacağa benziyor.” diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM Genel Kurulunda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu Teklifinin görüşmelerinde CHP grubunun görüşlerini açıkladı. İktidarın teknoloji gelişimini baltalamak pahasına da olsa “sinekten yağ” çıkarmaya çalışarak firmalardan rant elde etmeye çalıştığını belirten Budak, “Bunu bu ülkeye yapmayın.” dedi.

’12 sene önceki milli gelir seviyesi noktasındayız’

AKP’nin 19 yıl sonra Türkiye’yi getirdiği yerin uçurumun kenarı olduğunu söyleyen Budak, şunları kaydetti: “Uluslararası Para Fonunun dünya ekonomik görünüm Ekim 2020 Raporu’nda Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasının bu yıl 649 milyar dolara ineceği tahmin ediliyor. Yeni ekonomi programında bu yılın millî gelir öngörüsü ise 702 milyar dolar. 2021 yılında IMF’ye göre millî gelirimiz 652 milyar dolar olacak. Eğer bu gerçekleşirse 20 büyük ekonomi arasından düşecek Türkiye.”

Bunun nedeninin ülkenin orta gelir tuzağına sıkışıp kalması olarak değerlendiren Budak, “12 sene önceki millî gelir seviyesi noktasındayız şu an. Bu aynı zamanda ülkenin de yoksullaşması demek.” dedi.

‘Yüksek teknolojide yokuz’

Artık küresel ticarette marifetin kilogram başına katma değeri yüksek kılmaktan geçtiğini ifade eden Budak, “Ama bizim ihracat göstergelerimiz hiç de olumlu sonuçlar göstermiyor. Yüksek teknolojide yokuz, toplam ihracatımızın içinde yüksek teknoloji ürünlerinin oranı yüzde 3. Yüksek teknoloji ürünlerinde Uzak Doğu’daki birçok ülke yüzde 20-25’ler seviyesine çıkmış teknolojiye yatarım yaparak.” şeklinde konuştu

‘1 milyon yazılımcı ne oldu?’

“Hazine ve Maliye Bakanı olan damadın sahiplendiği ‘1 Milyon Yazılımcı Projesi’ vardı.” diyen Budak, Web sitesindeki bilgilere göre Ekim 2020 itibarıyla projeye 750 bin kişinin başvurduğunu bildiklerini söyledi. Budak, şunları kaydetti: “Ne oldu bu projeye merak ediyoruz. Çünkü damat Bakanlıktan ayrıldı. Yoksa o da bir kenara mı itildi? Onu hep beraber göreceğiz. Bu yazılımcıları istihdam edecek 1 milyon şirket var mı ayrıca? Anlaşılan, atanamayan öğretmen gerçeğini yaratan bu iktidar şimdi de atanamayan yazılımcılar yaratacağa benziyor.” dedi.

‘Kapısına kelepçe takılan üniversite modeline yol aldık’

İnsan kaynağına yatırım yapılmasının en önemli unsurların başında geldiğini ifade eden Budak, “Yani bilimsel özerkliğe sahip; baskılanmamış, sadakatin değil, liyakatin gereği olan akademik kadrolara sahip üniversiteler bu işin en temel kuralı. Ama biz, bilimsel özerklik bir yana kapısına kelepçe takılan bir üniversite modeline doğru hızla yol aldık.” diye konuştu.

‘Beyin göçü bu ülkenin kanayan yarası’

Bunun en somut örneğini de en son Boğaziçi Üniversitesinde gördüklerini ifade eden Budak, “Üniversiteler özerk değilse, otokratlar tarafından tepeden inme kararlarla yönetilecekse oralara kim üniversite diyebilir?”

İyi eğitimli 100 gençten 59’unun yurt dışına gittiğine, 100 gençten 73’ünün yurt dışına gitmek istediğine işaret eden Budak, “Gidenlerin yüzde 78’i de geri dönmek istemiyor. Beyin göçü bu ülkenin en büyük kanayan yarasıdır.” dedi.

‘Gerçek reformlar gerekiyor’

Budak, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin geniş çaplı bir teknoloji hamlesi yapabilmesi, beyin göçünü durdurabilmesi ve ekonomik darboğazdan kurtulabilmesi için öncelikle hukukun üstünlüğü, demokrasi ve özgürlükler alanında göstermelik değil gerçek reformlar yapması gerekiyor.”

Yeni1Mecra