CHP’li Budak: AKP iktidarı dönemindeki afetlerde 1600 insanımızı kaybettik

CHP Milletvekili Budak, AKP iktidarının ülkeyi yönettiği son 20 yılda yaşanan afetlerde bin 600 insanın hayatını kaybettiğini, 900 binden fazla insanın evini kaybederek mağdur olduğunu belirtti.

Budak, önlem almadığı gibi felaketlere hızı müdahale edemeyen iktidarın kendisinin bir felakete dönüştüğünü söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, son günlerde Türkiye’de yaşanan doğal afetlere müdahale etmekte yetersiz kalan AKP iktidarının ülkeyi yönettiği 20 yılda doğal afet yönetiminde bir arpa boyu yol alamadığını söyledi. 2002-2020 yılları arasında yaşanan doğal afetlerin bilançosunu ortaya koyan Budak, şunları kaydetti:

“Uluslararası Acil Durum Veri Tabanı’nda (EMDAT) yer alan bilgilere göre, son 20 yılda çoğunluğu sel ve deprem olarak yaşanan afetlerde, bin 600 insanımızı kaybettik. 900 binden fazla insanımız evini, barkını kaybederek mağdur oldu. Yaşanan bu felaketlerin ülkeye toplam faturası ise 5 milyar dolar. Her yıl doğal afetlerde 80 insanımızı kaybediyoruz.”

‘Resmi kurumlar veri yayımlamayı bile bıraktı’

“İktidarın rant hırsının, almadığı önlemlerin bedelini canlarımızı kaybederek ödüyoruz.” diyen Budak, iktidarın kendisinin artık bir doğal felakete dönüştüğünü söyledi. İktidarın gerçekleri gizleme çabası nedeniyle Türkiye’deki resmî kurumların veri yayımlamayı bile bıraktığına vurgu yapan Budak, şöyle konuştu:

“Her doğal afet sonrası iktidar, kendi başarısızlıklarının sonuçlarını afetlerin büyüklüğüne bağlıyor. Sürekli ezberlemişler gibi, ‘Böyle büyük felaket görmedik’ diyerek almadıkları önlemlerin, doğaya verdikleri zararların faturasını hiç sıkılmadan doğaya kesiyorlar. Öngörünüz yoksa, bu felaketlerin geldiğini önceden fark edemiyorsanız, neden o koltuklarda oturuyorsunuz?”

‘Önlem almadığı gibi felaketlere hızlı müdahale de edemiyor’

İktidarın önlem almadığı gibi felaketlere hızlı müdahale de edemediğini dile getiren Budak, “Antalya yangını yanacak yer kalmadığı için söndü. Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde insanlar saatlerce devletin kendilerini kurtarmasını bekledi. Birçok insanımız erken müdahale edilmediği için canından oldu. Enerjilerini ve kaynaklarını felaketler yerine, kendi beceriksizlikleri görünmesin diye televizyonlara baskı kurmak için kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘Halka her felaket sonrası IBAN numarası gönderiyorsunuz’

“Halk sizi ‘Zor gününde yanında olun, yaralarını sarın’ diye iktidara getiriyor.” diyen Budak, şöyle devam etti:

“Siz halka her felaket sonrası IBAN numarası gönderiyorsunuz. Evleri yok olan insanlara kredi karşılığı ev vereceğinizi söylüyorsunuz.  AKP iktidarının yaşattığı 20 yıllık tahribat, her doğal afetin faturasını çok daha fazla artırıyor. İktidar felaketleri bile ranta çevirme arayışında. Dün Resmi Gazete’de yayımladıkları kararla, AFAD dışındaki kamu kurumlarının, özellikle belediyelerimizin yardım toplama yetkilerini ellerinden aldılar. Türkiye’nin bu iş bilmez iktidarla kaybedecek tek bir günü dahi kalmamıştır. Ülkemize yapacakları en büyük iyilik bir an önce sandığı vatandaşımızın önüne getirmektir”

Yeni1Mecra