CHP’li Ceylan: Bakan yardımcısının kefareti tutmadı

CHP’li Özgür Ceylan, Yenice NESKO madencilik şirketinin işten çıkardığı madencilere kıdem tazminatlarını ödemediğini belirterek “Bakan Yardımcısının kefareti tutmamıştır” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Yenice’de sendikal örgütlenmeye gittikleri için işten çıkarılan ve şubat ayından bu yana kıdem tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin sorunlarını dile getirdi.

Ceylan, “Sağlıksız çalışma koşulları ve ödenmeyen ücretleri için sendikal örgütlenme ’de örgütlenen işçiler toplu işten çıkartıldıkları hâlde SGK-29 koduyla işten atıldılar ve kıdem tazminatları halen ödenmemiş” dedi.

Geçen Pazar günü işçiler ile bir araya geldiğini ifade eden Özgür Ceylan, “İşçilerin şubat maaşlarının ödendiğini memnuniyetle öğrendik. Ancak NESKO madencilik 79 işçinin kıdem tazminatını hâlâ ödemiş değildir” dedi.

İşçiler açlıkla terbiye edilmek isteniyor

Özgür Ceylan, Genel Kurul’da konuşma yaptığı sırada Yenice’de mağdur edilen işçilerin de arabuluculuk görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, “İşçilere verilen teklif, ekonomik krizi fırsat bilerek, işçiyi açlıkla terbiye etmeye çalışmaktır” diye konuştu.

Yüzde 25 eksiğine ve belirsiz tarihte ödeme teklifi

Ceylan, maden firmasının işçilere alacağının neredeyse yüzde 25 eksiğini kıdem tazminatı olarak teklif ettiği yönünde bilgi aldığını belirterek, “NESCO hiçbir garanti vermeden ‘Bir yıl içinde ödeyelim’ diyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Aynı şirket Elazığ’da 80 işçi çıkardı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı’nın da bu firmaya kefil olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Bakanın kefareti tutmamıştır. Şimdi de Elazığ’da 80 işçi aynı şekilde işten çıkarmış. Bu şirket, bu cüreti nereden alıyor?” diye sordu.