CHP’li Emre: Covid sadece hırsızlıktan mahkum olmuş kişilere mi bulaşacak?

CHP’li Zeynel Emre, AKP’nin iktidara geldiğinde 57 bin olan cezaevi mevcudunun bugün 300 bin olduğuna dikkat çekerek, “Covid sadece hırsızlıktan mahkum olmuş kişilere mi bulaşacak?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Adalet Komisyonu’nun CHP Grup Sözcüsü Zeynel Emre, İnfaz Yasası’nda hükümetin yaklaşımını Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a değerlendirdi.

Emre, İnfaz Yasa tasarısıyla ilgili Adalet Komisyonu toplantısının 18 saat sürdüğünü belirterek “Mevcut teklif, bizim ileri sürdüğümüz itirazlar sonucunda tek bir virgül dahi değişmiş değil” dedi. Zeynel Emre, “Bu teklifin içinde CHP ve diğer partiler yok. Sadece Cumhur İttifakı yani AKP ve MHP var” dedi.

AKP çoğunluğu aramak istemiyor çünkü…

Anayasaya göre özel af niteliğindeki kanunlar için 5’te 3 milletvekilinin yani 360 milletvekilinin oyunun şart olduğuna dikkat çeken Zeynel Emre, “Bu çoğunluğu aramak istemiyorlar. Çünkü diğer partilerin görüşlerine yer vermeden düzenlemeyi çıkarmak istiyorlar. Biz buradaki açık Anayasa ihlalinin düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Düzenlemeyi bu haliyle kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Emre, Anayasa ve Anayasa Mahkemesi kararlarını örnek gösterdi.

Zeynel Emre, bütün itirazlara rağmen AKP ve MHP oylarıyla tasarının yasalaşması halinde CHP’nin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürüp götürmeyeceği sorusuna, “Tasarı bu haliyle geçmesi halinde bağlayıcı bir şey söyleyemeyeceğim. Bunu kurullarımızda tartışırız. Ama Anayasadan kaynaklı görevlerimizi ve ödevlerimizi yerine getiririz” dedi.

CHP’li Emre, Covid virüs salgınına işaret ederek, “Covid sadece hırsızlıktan mahkum olmuş kişilere mi bulaşacak? Yoksa tüm mahkumlar mı aynı riski taşıyor?” diye sordu. Zeynel Emre iktidar cephesine seslenirken şu üç maddeyi sıraladı:

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

CHP’den üç temel itiraz noktası

“Bir; diyeceksiniz ki böyle bir dönemde bir yıldan aşağı ceza alanların hapiste kalmalarını sağlayan maddeyi tekliften çıkaracağız.

İki; Cezaevlerinde okunacak kitap ve gazetelere ambargoyu, sansürü kaldırıyor diyeceksiniz.

Üç: Kurşun atan ile kalemi ile yazı yazanı ayıracaksın. Adam vurup yaralayan, gözünü çıkaran, felç edenleri çıkarırken sadece konuşan, yazan, çizeni içeride tutmasına müsaade etmeyeceksiniz. İtirazlarımız bunlar. Biz infaz adaletinin olduğu bir düzenleme istiyoruz.”

Cezaevi mevcudu 57 binden 300 bine çıktı

“İktidara geldiklerinde 57 bin tutuklu vardı, şimdi 300 bin tutuklu var” diyen CHP’li Zeynel Emre, “Bütün bunların sebebi mevcut iktidarın her şeyi ben bilirim, kimseyi dinlemem yaklaşımından kaynaklanıyor. Bir şeyi düzeltmek istiyorsanız -sebebi siz olmanıza rağmen- biz bu desteği vermeye hazırız. Ama bu desteği verirken de sizin adrese teslim yaptığınız işlere payende olmayız. Çünkü biz Türkiye’de herkesin hukukunu ve adaletini korumakla yükümlü hissediyoruz kendimizi” şeklinde konuştu.

Ayrıntılar video söyleşide