CHP’li Erdoğdu: Kanal İstanbul Projesi’nin bilimsel hiçbir izahı yok

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Kanal İstanbul Projesi’nin tek amacının söz konusu bölgeye konut yapmak olduğunu belirterek, projenin halk sağlığı, ekolojik ve ekonomik yönden hiçbir bilimsel izahının olmadığına vurgu yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğdu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından takvimi açıklanan projenin 2023’e kadar yüzde 60’ının tamamlanmasının hedeflendiğini ve proje için 2023’e kadar 45 milyar TL harcanmasının öngörüldüğünü belirtti.

‘Tek amaç o bölgeye konut yapmak’

Proje ile boğaza paralel bir boğaz daha açmanın planlandığını belirten Erdoğdu, “Gerekçeleri; boğazın trafiği artmışmış. Kim inanır buna? Tek amaçları var, o bölgeye konut yapacaklar. Oradaki tarlaları arsalaştırabilmek ve oraya yapacakları lüks konutların manzarasını güzelleştirebilmek için oraya çakma bir boğaz açacaklar ve 20 milyar doları gömecekler. “ diye ifade etti. Kanalın bir tarafına 500 bin konut, diğer tarafına 500 bin konut yapılarak satılacağını kaydeden Erdoğdu, “Kanal İstanbul da bu inşaatların promosyonu olacak.” dedi.

Projenin, hiçbir uzman görüşü alınmadan, yaratacağı jeolojik ve çevresel risklerin hiçbiri düşünülmeden hazırlandığına dikkat çeken Erdoğdu, şunları kaydetti: “Karadeniz’e beş ırmak akar. Ve bu ırmakların yıllardır Avrupa’nın sanayi artıklarıyla Karadeniz’i adeta hidrojen sülfür deposu haline getirdiğini uzmanlar açıklıyor. Bu nedenle yapılacak bu kanal, dünyanın en kirli denizlerinden olan Karadeniz’i can çekişmekte olan Marmara ile birleştirecek ve Orta Avrupa’nın tüm sanayi kirliliği Marmara ve İstanbul’a dolacak.”
Erdoğdu, açıklamanın devamında başta deprem olmak üzere afet riskinin olduğu bölgeye daha fazla nüfus çekecek olan Kanal İstanbul’un yapılmasının halk sağlığı, ekolojik ve ekonomik yönden hiçbir bilimsel izahının olmadığına vurgu yaptı.