CHP’li Gök iki bakana sahte diploma bilançosunu sordu

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, sahte diplomanın basım ve satış piyasası ile bilançosunu sordu. Gök, İçişleri Bakanı Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yazılı yanıtını talep etti.

Gök, ülke genelinde sahte diploma basımı ve satışının yaygınlaştığını, internet üzerinden pazarlanan sahte lise ve üniversite diplomalarının ortalama 500 TL karşılığında satışa sunulduğuna dikkat çekti:

“Bazı internet sitelerinde ekstra ücret karşılığında üniversite diplomasının yanında sahte transkriptler hazırlandığına yönelik reklamlar bulunmaktadır. Sahte diplomaların noter onaylı suretlerini ve e-Devlet çıktıları da siparişlerle birlikte kargo yoluyla talep eden kişilere ulaştırılmakta, sahte diploma satışı yapan şahıslar adeta yasal bir iş yürütürcesine ticari ağ işletmektedir.”

Yıllarca emek vererek lise ve üniversite diploması almaya hak kazanan yurttaşların hayat yarışında sahtecilerin ve dolandırıcıların gerisinde kalmasına son verilmesi gerektiğini belirten Levent Gök, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan özetle şu soruların yanıtlamasını istedi: 

1. 2002 – 2021 döneminde ülkemizde üretilen sahte diploma sayılarını öğrenim düzeylerine göre yıllık temelde açıklar mısınız?

  1. 2002 – 2021 döneminde sahte diploma ürettiği tespit edilen kişilerin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
  2. 2002 – 2021 döneminde sahte lise diploması ile üniversitelere ve kamu kurumlarına yapılan başvuruların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
  3. 2002 – 2021 döneminde sahte lise diploması ile özel sektörde yapılan iş başvurusu sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
  4. 2002 – 2021 döneminde sahte üniversite diploması ile üniversitelere ve kamu kurumlarına yapılan başvuruların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
  5. 2002 – 2021 döneminde sahte üniversite diploması ile özel sektörde yapılan iş başvurularının sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?