CHP’li Gök: Nefes Kredisi esnafı faizle borçlandıracak

CHP’li Gök, Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler sebebiyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnaflar için açıklanan Nefes Kredisi’nin muhataplarına nefes aldırmaktan çok esnafı yüksek faizle borçlandıracağına dikkati çekti.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Fotoğraf: AA

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Nefes Kredisi”ne ilişkin TBMM’ye verdiği soru önergesinin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi. Gök, önergenin gerekçesinde Türkiye’de Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler sebebiyle dükkanlarını kapatmak zorunda kalan, uzun süreler gelirden yoksun kalan esnaflar için açıklanan “Nefes Kredisi”nin muhataplarına nefes aldırmaktan çok esnafı yüksek faizle borçlandıracağını belirtti.

‘Krediler KOBİ’ler tarafından kullanılabilecek’

12 ay vadeyle yıllık faiz oranı yüzde 17.5 olarak açıklanan kredinin en az yüzde 25 kayıp yaşayan KOBİ’ler tarafından kullanılabileceğinin açıklandığına işaret eden Gök, şunları ifade etti:

“2020 yılının Nisan ayında açıklanan Esnafa Nefes Kredisi esnafımızı 6 ay geri ödemesiz 12 ay vadeli ve yüzde 7.5 faizle borçlandırmış, aradan geçen sürede salgının kontrol altına alınamaması sebebiyle sürdürülen kapanma dönemleri sebebiyle kazanç sağlayamayan esnafımız 1 yıl önce aldığı kredilerin borçlarını ödeyemeyecek duruma düşmüştür. Bu darboğaz içerisinde ayakta kalmak için yeni açıklanan krediyi kullanacak olan esnafımız bu kredi aracılığıyla elde edeceği gelirler ile bir önceki kredi borçlarını ödeyecek, bir başka deyişle esnafımızın kredi borçları yüzde 17.5 faizle yeniden yapılandırılmış olacaktır. Pandemi süresince ölüm-kalım mücadelesi veren esnafımıza nefes aldırabilmek için acilen hibe desteklerinin açıklanması beklenmektedir.” Gök, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi;

  • Pandemide ayakta kalma mücadelesi veren esnafımıza hibe desteği verilmesi yerine yüksek faizle kredi verilmesinin sebepleri nelerdir?
  • Kapanma tedbirleri sebebiyle gelirleri yüksek oranlarda düşen esnafımız aldığı ve alacağı yüksek faizli kredileri nasıl geri ödeyecektir?
  • Pandemiden yoğun olarak etkilenen esnafımız ve diğer iş kolları için hibe destekleri açıklanması düşünülmekte midir?
  • 2020 yılının Nisan ayında açıklanan Esnafa Nefes Kredisini kullanan KOBİ’lerin sayısını ve çekilen kredi miktarını açıklar mısınız?
  • 2020 yılının Nisan ayında açıklanan Esnafa Nefes Kredisini kullanan KOBİ’lerimizin yapması gereken geri ödemelerin toplam miktarını açıklar mısınız?
  • 2020 yılının Nisan ayında açıklanan Esnafa Nefes Kredisinin geri ödemelerini zamanında yapamayan KOBİ’lerimizin sayısını açıklar mısınız?

Yeni1Mecra