CHP’li Gök’ten Pakdemirli’ye: Afrin’den gelen ürünler nasıl Türkiye’de piyasa sürüldü

CHP’li Gök, Afrin’den Türkiye’ye gelen ürünlerin düşük fiyatlarla nasıl tedarik edildiğinin bilinmediğine dikkati çekti.

Gök, Bakan Pakdemirli’ye, “Dâhili İşletme Rejimi kapsamında Afrin’den gelen ve yurtdışına gönderilmesi gereken ürünler nasıl Türkiye’de piyasaya sürülmüştür? Bu ürünlerin Türkiye’de satışına ilişkin düzenlenmiş resmi belgeleri açıklar mısınız?” diye sordu. 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Suriye’nin Afrin bölgesinden gelen tarım ürünlerine ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Gök, önergenin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak  yanıtlanmasını istedi. Gök, önergenin gerekçesinde Afrin bölgesinden gelen tarım ürünlerinin yerli üreticileri ve tüccarını zora soktuğunu belirtti.

Dâhili İşletme Rejimi kapsamında bölgeden gelen ve yurtdışına gönderilmesi gerekirken iç piyasaya sürülen zeytinyağının yarattığı sorunun devam ettiğine vurgu yapan Gök, şunları ifade etti:

“Afrin’den gelen firik buğdayı çiftçimizi endişelendirmektedir. Mart ayında Afrin’den getirilen 80 ton firik buğdayının işlenmiş ve paketlenmiş olarak kilosu 7 TL’den piyasaya verilmesinin ardından buğdayın toptan kilo fiyatını 11 TL olarak belirlemeye hazırlanan çiftçilerimiz konuya ilişkin herhangi bir önlem alınmadığı takdirde altından kalkamayacakları bir tablo ile karşılaşacaklarını ifade etmektedirler.”

‘Satışa sunulma süreci hakkında soru işaretleri bulunuyor’

Afrin’den gelen ürünlerin bu denli düşük fiyatlarla nasıl tedarik edildiğinin bilinmediğine işaret eden Gök, ürünlerin Türkiye’de satışa sunulma süreci hakkında soru işaretleri bulunduğunu belirtti. Türkiye’de satışa sunulan tarım ürünlerinin titizlikle takip edilerek üreticilerin ve tüccarların çıkarının korunmasının beklendiğine vurgu yapına Gök, “Yurttaşlarımızın sağlıklı ve uygun fiyatlı ürünler temin edebilmesinin sağlanması gerekmektedir.” diye kaydetti. Gök, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi;

  • 2020 ve 2021 yıllarında Afrin’den ülkemize gelen ve piyasaya sürülen tarımsal ürünlerin miktarlarını ve satış fiyatlarını açıklar mısınız?
  • Dâhili İşletme Rejimi kapsamında Afrin’den gelen ve yurtdışına gönderilmesi gereken ürünler nasıl Türkiye’de piyasaya sürülmüştür? Bu ürünlerin Türkiye’de satışına ilişkin düzenlenmiş resmi belgeleri açıklar mısınız? 
  • Afrin’den gelen tarımsal ürünlerin piyasada fiyat ve kaliteyi düşürmesi sebebiyle çiftçilerimizin ve tüccarlarımızın yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?
  • Afrin’de üretilen tarımsal ürünlerin denetimsizce Türkiye piyasasında satılmasına ne zaman son verilecektir?

Yeni1Mecra