CHP’li Gürer: En az 60 bin öğretmen atanmalıdır

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 100 bin öğretmen açığının bulunduğunu belirterek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde en az 60 bin öğretmenin atamasının yapılması gerektiğini söyledi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde eğitimde yaşanan sorunlar ve eğitim camiasının beklentilerini gündeme taşıdı. Gürer, atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen varken 100 bin öğretmen açığının bulunduğuna işaret etti.

‘En az 60 bin öğretmenin ataması yapılmalı’

Milli Eğitim’de yaşanan sorunların çözülmesinin yanında, atama bekleyen öğretmenlerin beklentilerinin de bir an önce karşılanması gerektiğini ifade eden Gürer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde en az 60 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini söyledi.

‘Branş öğretmenlerin sayısı artırılmalı’

Felsefe, bilişim, tarih, sanat tarihi gibi branş öğretmenlerinin sayısının ve ders ağırlıklarının artırılması gerektiğine dile getiren Gürer, “Okul öncesi öğretmenler de bu kapsamda değerlendirilmelidir. Fen, matematik ve yabancı dil gibi derslerde mutlaka öğretmen atamaları yapılarak yeterli seviyede eğitim olanağı sağlanmalıdır.” dedi.

‘Ek gösterge sözü yerine getirilmedi’

Seçim öncesinde, Cumhurbaşkanı tarafından polis, hemşire ve öğretmenler için 3600 ek göstergenin çıkarılmasıyla ilgili verilen sözün bugüne kadar gerçekleşmediğini hatırlatan Gürer, şöyle konuştu:

“Öğretmenler için ek 3600 gösterge çıkarılarak tüm öğretmenler kadroya alınmalı ve PIKTES öğretmenlerine de kadro verilmelidir. 24 Kasım’da en az 60 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmelidir. Ülkemizde eğitimde yaşanan sorunlar yanında atama bekleyen binlerce öğretmenin varlığı göz önünde bulundurularak bu öğretmenlerin kadro beklentileri de karşılanmalıdır.”