CHP’li Gürer: Kim etkili, kim yetkili belli değil!..

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Bakana soru soruyoruz yetki bizde değil diyor, Cumhurbaşkanı yardımcısına soruyoruz yetki Bakanda diyor. Kim etkili, kim yetkili belli değil” dedi.

Ömer Fethi Gürer

İki kurum arasındaki yetki karmaşası nedeniyle yazılı soru önergesine 1 yıldır yanıt alamayan CHP Niğde Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devlet kurumlarını getirdiği son noktanın kaygı verici boyutlara ulaştığını söyledi.

1 yıldır yanıtlanamayan soru

Gürer, 16 Temmuz 2019’da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Çiftçilerimiz tarafından kullanılan tarım arazilerinin hak sahiplerine doğrudan ve uygun bedellerle kiralanması işlemleri ile ilgili olarak; 2018 ve 2019 yıllarında kaç adet hak sahibi işlemlerden, faydalanmıştır? Faydalanan çiftçilerin illere göre dağılımı nasıldır?” şeklinde sorular yöneltti.

Tarım Bakanlığı: Yetki bizde değil

Gürer’in soru önergesine 15 Haziran 2020’da Bakan Pakdemirli imzasıyla verilen yanıtta, “Önergede bahsi geçen konular 4706 sayılı Kanun gereğince Bakanlığımız görev alanına girmemektedir” ifadelerine yer verildi.

Gürer, aynı soruyu cumhurbaşkanı yardımcısına yöneltti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu kez aynı soru önergesini 19 Haziran 2020’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Yetki Tarım Bakanlığında

Gürer’in önergesine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla 14 Temmuz 2020’e verilen yanıt ise devlet kurumları arasındaki yetki karmaşasının yarattığı boyutları gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘bizim yetkimizde değil’ dediği soru önergesine verdiği yanıtta, yetkinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunun altını çizdi.

Bakanlıkları ilgilendiren önergeler, bakanlıklarca yanıtlanır

Fuat Oktay, soru önergelerinden, Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı ile Cumhurbaşkanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşların görev alanına giren konulara ilişkin önergelerin cevaplandırıldığını belirterek, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca bakanlıkların görev ve yetki alanına giren önergeler bakanlıklar tarafından cevaplandırılmaktadır” açıklamasında bulundu.

Oktay: Gürer’in önergesi Tarım Bakanlığını ilgilendiriyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi Gürer tarafından verilen 7/31170 esas numaralı yazılı soru önergesinde bahsi geçen hususlar Tarım ve Orman Bakanlığının görev ve yetki alanına girmektedir” ifadelerine yer verdi.

Gürer: Tarımla ilgili soruyu Gençlik ve Spor Bakanlığına mı soralım?

Yaklaşık 1 yıl önce verdiği soru önergesinin önce Tarım ve Orman Bakanlığı, sonra da Cumhurbaşkanı Yardımcılığı makamlarınca yanıtsız bırakılmasını eleştiren Gürer, “Bu nasıl bir yetki karmaşasıdır? Tarım Bakanlığına mı yoksa Cumhurbaşkanı Yardımcılığına mı soruya doğru yanıt verdi? Tarım alanlarının kiralanmasıyla ilgili soruyu Sağlık Bakanlığına mı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına mı yoksa Gençlik ve Spor Bakanlığı’na mı sormalıyız?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Sormaya devam edeceğim

Gürer, “Milletvekilleri olarak vatandaşların sorun, talep ve şikayetlerini, soru önergeleriyle TBMM gündemine getiriyoruz. Sorduğumuz soru yanıtlanmayacak kadar zor bir soru değil. Bu soruların yanıtını alana kadar mücadelemi sürdüreceğim. Bu soru önergeleri, sadece soru sormak için hazırlanmış önergeler değildir. Bağında, bahçesinde, tarlasında alın teri dökerek geçimini sağlamaya çalışan çiftçinin, üreticinin talebini ve beklentilerini içiren sorulardır” diye konuştu.

Bakanlık kendi yetki ve sorumluluğunu bilmiyor mu?

İlk kez böyle bir olayla karşı karşıya kaldığını ifade eden Gürer, “Bakanlık kendi yetki ve sorumluluğunu bilmiyor mu? Biliyorsa önergemize neden doğru yanıt vermiyor?” diyerek tepkisini dile getirdi.