CHP’li Gürer Meclis’te öğrencilerin sorunlarına dikkat çekti

CHP Milletvekili Gürer TBMM’de yaptığı konuşmada üniversite ile ilişiği kesilen öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için af çıkarılmasını, ekonomik koşulları el vermeyen tüm öğrencilerin ailelerine de destek sağlanmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı konuşmada öğrencilerin sorunlarına dikkat çekti. Konuşmasının başında Türkiye’nin ekonomik sorunlarına da değinen Gürer, şunları ifade etti:

“İşçi, işsiz, çiftçi, esnaf, memur, emekli, engelli her kesim çok ciddi ekonomik sorunlar altında ezilmektedir. Ülke nüfusunun önemli çoğunluğu açlık sınırı altında yaşarken iktidar yandaşlarının bir eli yağda bir eli baldadır. Bu düzende fakir daha fakir olurken zengin daha zengin olmaktadır.”

‘Öğrenci burs talepleri patlamıştır’

Gençliğin sorunlarının her geçen gün artığına değinen Gürer, “Eğitimin bütününde yaşanan sorunların yanında, üniversiteli gençlere verilen kredi enflasyon neticesinde erimiştir. Öğrenci kredileri artırılmalıdır. Öğrenci burs talepleri patlamıştır. Sosyal devlet, eğitimde ekonomik koşulları el vermeyen tüm öğrenci ailelerine destek sağlamalıdır” şeklinde konuştu.

‘Öğrenci affı çıkmalıdır’

Daha önce üniversitesi ile bir nedenle ilişiği kesilen öğrencilerin bir kez daha üniversite eğitimine dönebilmeleri amacıyla öğrenci affı kanun telifini TBMM başkanlığına sunan Gürer, bir kez daha öğrenci affı çıkarılması gerektiğini yineledi. Gürer, sağlıkta, eğitimde, tarımda, ulaştırmada atama bekleyen binlerce üniversite mezununa kamuda iş verilmesini de istedi.

Mezun öğrencilerin kredi borçlarının takibe alınmaması gerektiğine de vurgu yapan Gürer, “Mezun öğrencilerin kredi borçları ötelenmeli, öğrencilerin yaşadıkları sorunlar AKP iktidarı tarafından ciddiye alınmalıdır” dedi.