CHP’li Gürer’den tonlarca patatesin çürüyebileceği uyarısı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ve Nevşehir’de yüzbinlerce ton patatesin maliyetine bile satılamadığı için depolara konulduğunu belirtti.

Gürer, depolarda bekletilen tonlarca patatesin çürüyebileceği uyarısında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (solda) patates üreticileriyle görüştü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla açıklama yaptı. Niğde ve Nevşehir’de yüzbinlerce ton patatesin, maliyetine bile satılamadığı için depolara konulduğunu belirten Gürer, hava sıcaklığının bu şekilde devam etmesi halinde, Şubat ve Mart aylarında ürünün çürüyebileceği uyarısında bulundu. 

‘Üretici 1 liraya mal ettiği patatesi 60 kuruşa bile satamadı’

Niğde’de 210 bin dekar alanda 800 bin tona yakın patates üretiminin gerçekleştiğini ifade eden Gürer, şunları kaydetti:

“Üretici kilogramını 1 liraya mal ettiği patatesi, Ekim ayında 60 kuruşa bile satamadı. Patatesi depoya koymak  zorunda kaldı. 2 aydan fazla bir zamandır patates depoda bekliyor. Tüccar gelmediği için üretici kara kara düşünüyor. Patatesten umduğunu bulamayan çiftçi, bir taraftan borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünürken, diğer yandan da böyle giderse depodaki ürünün çillenerek çürüyeceğinden endişe ediyor.”

‘Yeniden ihracat için ek destek sağlanmalıdır’

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın patates üreticilerinin sorunlarına çözüm üretmediğini de ifade eden Gürer, “Niğde’den geçmişte Azerbaycan, Gürcistan, Irak ve Suriye gibi bölgelere ihraç ediliyordu. Yeniden ihracat için ek destek sağlanmalıdır. TMO da patates alımı yapmalıdır. Üreticinin  elindeki patates çürümeden değer bulması sağlanmalıdır. Bir an önce üreticinin yaşadığı sorunlara çözüm getirmelidir.” şeklinde konuştu. 

‘Bankalara borcu olmayan çiftçi kalmadı’

Bir yandan pandemi süreci öte yandan maliyet artışları ve diğer sorunlar nedeniyle 2020 yılının çiftçi için zor geçen bir yıl olduğuna işaret eden Gürer, “Bankalara borcu olmayan çiftçi kalmadı. Kredi ödemekte çiftçi zorlanıyor. Üründe beklediği gelire eremedi. Aldığı kredinin ödeme günü geldi ödeyemedi. Borcu katladı” dedi.

‘Elektrik fiyatlarında indirim yapılmalıdır’

Her gün çiftçiler arıyor “depomuzda patates var buna bir çözüm bulsunlar” dediğini aktaran Güler, bir kez daha Bakanlığa çağrıda bulunarak, “Bir an önce depolardaki patates filizlenmeden, çürümeye yüz tutmadan alınsın çiftçinin mağduriyeti giderilsin.” diye konuştu.

Çiftçinin borç faizlerinin silinmesi ve uzun vadeli ertelenmesi gerektiğini de ifade eden Gürer, şunları ifade etti:

“Sulama suyunda yeraltından çıkarılan su için kullanılan elektriğe gelen zamlar neticesinde çiftçinin en önemli girdi maliyeti elektrik faturaları olmuştur. Bu sebeple tarımda kullanılan elektrik fiyatlarında indirim yapılmalıdır. Çiftçimiz, bütün zor şartlara rağmen  ekmeye, dikmeye ve üretmeye devam ediyor. Çiftçimiz,  fedakârca çalışıyor, üretiyor ama ürettiği ürün değerini bulmuyor. İşin acısı tüketici de markette ürüne  yüksek fiyatla ulaşıyor. Bu düzende sadece aracılar kazanıyor.” 

Gürer, yetkililerin sorunu görmesini ve patates depolarındaki patatesin alımını sağlamasını istedi.

Yeni1Mecra