CHP’li Güzelmansur: Veriler Hatay ekonomisindeki çöküşü gösteriyor

CHP Milletvekili Güzelmansur, verilerin Hatay’daki ekonomik çöküşü gösterdiğini belirterek, “Çöküşün nedeni iktidarın maceracı dış politikası, yanlış Suriye politikası, aymaz göç politikası ve adaletsiz teşvik uygulamasıdır.” dedi.  

Güzelmansur, Hatay’ın toparlanma dönemine geçmesi için sınır kapılarının açılarak, bir an önce 5’inci teşvik bölgesine alınması gerektiğini söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜİK’in açıkladığı 2019 büyüme verilerinin, Hatay ekonomisindeki çöküşü gösterdiğine dikkati çeken Güzelmansur, “Bu çöküşün ana nedeni de yanlış ve kavgacı dış politikadır. Yanlış Suriye politikası, Arap ülkeleriyle siyasi gerilimler, AB ile kavga tarım, ihracat, nakliye başta olmak üzere tüm sektörlerimizi negatif etkiliyor. Hatay ekonomisini çökertiyor” dedi.

‘Hatay GSYH büyüme hızı en düşük 3’üncü il’

Hatay’ın GSYH büyüme hızı yüzdesel olarak en düşük 3’üncü il olduğuna işaret eden Güzelmansur, şunları söyledi:

“2019’da Türkiye yüzde 0.9 büyürken, Hatay yüzde 7 küçüldü. Hatay’da sanayi 2018 yılına göre yüzde 26,7, imalat sanayi yüzde 28,6 küçülmüş. Tarımdaki hacim 2004 yılının da gerisinde. İnşaat sektöründe küçülme var, gayrimenkul faaliyetlerinde küçülme var. Tüm sektörler alarm veriyor. Hatay geçen yıl açıklanan 2018 GSYH verilerine göre büyüme hızında 20’nci sıradaydı. 2019’da ekonomisi daraldı, sondan 3’e düştü.”

‘Kişi başına düşen GSYH 969 dolar azaldı’

2019’da Hatay’da kişi başına düşen GSYH’nin, bir önceki yıla göre 969 dolar azaldığını kaydeden Güzelmansur, şu verileri paylaştı:

“2018’de Hatay’da kişi başına düşen GSYH 6.580 dolar iken, 2019’da bu rakam 5.617 dolara düştü. Her bir Hataylının GSYH’si 969 dolar azaldı. Türkiye’de kişi başına GSYH yüzde 6 düşerken, Hatay’da kişi başına GSYH’deki düşüş yüzde 15 civarında. Hatay, Türkiye’de kişi başına GSYH’si en çok düşen 8’inci il oldu. 2018’de kişi başına düşen GSYH açısından 45’inci sırada olan Hatay, 2019’da 55’inci sıraya geriledi.”

‘Çöküşün nedeni iktidarın maceracı dış politikası’

Hatay’daki ekonomik çöküşün öngörülemez nedenlerden kaynaklanmadığını ifade eden Güzelmansur “Hatay’daki ekonomik çöküşün nedeni iktidarın maceracı dış politikası, yanlış Suriye politikası, aymaz göç politikası ve adaletsiz teşvik uygulamasıdır.” dedi.

Dış politikada acilen “Cumhuriyet fabrika ayarlarına” geri dönülmesini isteyen Güzelmansur, “Maceracı dış politika yerine, realist dış politika benimsenmeli. Ayrıca Hatay’ın toparlanma dönemine geçmesi için sınır kapıları açılmalı, Hatay bir an önce 5’inci teşvik bölgesine alınmalıdır.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra