CHP’li Karabat: 3 günlük bayramda 2 köprünün garanti bedeli en az 72 milyon lira

CHP’li Özgür Karabat, 3 günlük bayram tatilinde Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin maliyetinin en az 72 milyon lira olduğunu söyledi.

Karabat, “Bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilir veya 480 bin aileye yardım kolisi gönderilebilirdi” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat 81 ilde sokağa çıkma yasağının garanti bedelleri yüzünden hazinede yaratacağı maliyeti kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük bayram tatili nedeniyle maliyeti en az 7,8 milyon lira iken, aynı günler için Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ise en az 64,2 milyon lira.

Sokağa çıkma yasağıyla beraber her iki köprü için hazineden ödenecek bedel ise böylece en az 72 milyon lira oldu. Bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilir veya 480 bin aileye yardım kolisi gönderilebilirdi.

Yurttaş geçse de geçmese de finanse ediyor

CHP Milletvekili Özgür Karabat “Cumhurbaşkanı kararına göre bayramda köprülerden geçmek bedava. Halbuki garantili kamu özel işbirliği projeleri yüzünden Türkiye’de artık hiç bir şey bedava değil. Hazineyi tüm yurttaşlar vergileriyle finanse ediyor. 3 günlük bayram nedeniyle kimse köprüleri kullanamayacak belki ancak sadece 2 köprü için hazineden müteahhitlere en az 72 milyon lira ödenecek” ifadelerini kullandı.

‘ABD’deki enflasyon oranı bile rakamı etkiliyor’

Özgür Karabat

Özellikle salgın günlerinde garantili köprülerin bütçede kara deliğe döndüğünü söyleyen Karabat şöyle devam etti:

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açıldığı 2016’da araç başına garanti bedeli 3 dolar artı KDV olarak belirlenmişti. Yani her fırsatta yurttaşlara dolarınızı satın diyen iktidar kendi ihalesini bile dolarla yapıyor. Yetmiyor, aynı zamanda bu dolar cinsinden geçiş ücreti de zamlanıyor. Çünkü ihaleye göre bir de ABD’deki enflasyon oranı kadar garanti bedeline zam geliyor. Böylece 2020 yılı için araç başına garanti bedeli 3,16 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Garanti edilen araç sayısı ise günlük 135 bin. Hiçbir yıl tutturulabilmiş bir sayı değil. Hele ki bu köprüler salgın koşullarında bütçenin kara deliğine dönüş durumda. Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük maliyeti en az 7,8 milyon lira.”

Osmangazi Köprüsü’nün garanti bedelleriyle on binlerce haneye sosyal yardım dağıtılabileceğini vurgulayan Karabat konuya ilişkin şunları söyledi:

Osmangazi için günlük 95 bin araç garantisi var

“Osmangazi Köprüsü’nün bedeli ise çok daha fazla. Garanti edilen araç sayısı günlük 95 bin. 2016’daki araç başına garanti tutarı ise 35 dolar artı KDV. Ancak Türkiye’deki enflasyon yetmiyormuş gibi bir de ABD enflasyonu da hesaba katılıyor. Böylece 2020’deki garanti bedeli 36,9 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Sadece Osmangazi’nin en az 64,2 milyon liralık 3 günlük bedeli hepimizin cebinden ödenecek. En az diyorum çünkü görüldüğü üzere hesap dolar kuru cinsinden yapılıyor. Biz hesabı yaparken bu yılın ilk 3 ayının ortalama dolar kurundan hesapladık. Dolar kuru yükseldikçe hazineden bu köprüleri işleten müteahhitlere ödenecek bedel de katlanıyor.”