CHP’li Kaya: 20 bin öğretmenin sorununu Meclis çözmek zorundadır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Kararnamesi imzalanmayan 20 bin öğretmenin sorununu TBMM’deki 600 milletvekili çözmek zorundadır. O insanların vebali bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Kaya, Meclis’in derhal açılarak halkın lehine olan yasaların ivedilikle çıkarılması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kaya, ataması yapılan öğretmenlerin göreve başlamak için çalıştıkları iş yerlerinden ayrıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Artık kamu çalışanı oldukları için yasal olarak sigortalı bir işte çalışmaları hukuken mümkün değildi. Ancak Erdoğan’ın verdiği müjde 20 bin öğretmenin kursağında kaldı. O gün bugündür ataması yapılan 20 bin öğretmen, kararnamelerinin çıkmasını bekliyor. Bu öğretmenler, 58 gündür kararnameleri çıkmadığı için göreve başlayamıyorlar ve göreve başlayamadıkları için de maaş alamıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti, ataması yapılan 20 bin öğretmenin maaşını ödeyemeyecek acizlikte değil.”

‘Milletvekillerinin canı 83 milyon insanın canından dala mı kıymetli’

AVM’leri açan ve futbol maçlarını oynatanların, Meclis’i kapalı tuttuğunu belirten Kaya,
“Milletvekillerinin canı, 83 milyon insanın canından daha mı kıymetli? Milletvekili ana kuzusu da o 83 milyon ana kuzusu değil mi? Yurttaşlarımızın canı yok mu? TBMM çalışanlarına en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda Meclis kapalı. Bizim öncelikle yapmamız gereken Meclisi çalıştırmaktır.” dedi.

‘Meclis derhal açılmalı’

Meclis’in derhal açılarak halkın lehine olan yasaların ivedilikle çıkarılmasını isteyen Kaya, “Ataması yapılmış, kararnamesi imzalanmayan 20 bin öğretmenin sorununu TBMM’deki 600 milletvekili çözmek zorundadır. O insanların vebali bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Kurtuluş Savaşı boyunca “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” başkanlığında Gazi Meclisin hep açık kaldığını ve en zor şartlarda çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Kaya, “Şimdi ise Covid-19 tehdidi bahane edilerek Meclis tatil edildi, devre dışı bırakıldı. Buradan TBMM Başkanı’na bir çağrı yapıyorum; parlamentoyu lütfen açın, milletvekilleri görevi başına gelsin.” şeklinde konuştu.

‘Saray hükümeti kim muhalefet ediyorsa onların yönetim şekliyle oynuyor’

Kaya, gazetecilerin, barolar ve meslek örgütlerine ilişkin yasa çalışmasını sorması üzerine, “Saray hükümetine kim muhalefet ediyorsa onların yönetim şekliyle oynamayı adet haline getirdiler. Eğer milli bakiye sistemini yeniden toplumun gündemine getireceklerse her alanda milli bakiye sistemi uygulanabilir.” değerlendirmesini yaptı.

‘Meclis’in üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor’

Meclisin önce kendi üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Bu görev ve sorumluluk nedir? 12 Eylül ürünü, darbe ürünü olan Siyasi Partiler Yasası, seçim sistemi değişmeli, 1960’lı yıllardaki milli bakiye sistemine dönülmeli. Eğer siz, Meclisin iradesini, oluşumunu milli bakiye sistemiyle yaparsanız daha sonra sendikalara, STK’lara, odalara çağrı yapabilirsiniz. ‘Biz, Mecliste çok sesliliği yarattık, siz de buralarda çok sesliliği yaratın’ diyebilirsiniz. Bunu yapmadan, sadece barolara bu müdahaleyi yapmak aslında ülkenin değerlerine saldırmaktır.”

AA – ANKARA