CHP’li Kaya: 250 bin öğretmene ihtiyaç var

CHP Milletvekili Kaya, Sayıştayın 2019 raporuna göre sadece 10 ilde 138 bin 393 öğretmen açığı olduğunu tespit ettiğini, Bakan Selçuk’un ise 97 bin öğretmen açığı olduğunu açıkladığını belirtti.

Kaya, 83 bin ücretli öğretmen çalıştırıldığını ifade ederek, “Bizim hesaplamalarımıza göre de 250 bin öğretmene ihtiyaç var.” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya

CHP Ankara Milletvekili Kaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin, 19 yıllık iktidarında 7 Milli Eğitim Bakanı değiştirdiğini, her Milli Eğitim Bakanı’nın da kendi sistemini kurmak için eğitim sitemini yazboz tahtasına döndürdüğünü söyledi.

‘Eğitimde dibe vuruldu’

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu nedeniyle eğitimde iki başlılık yaşandığını belirten Kaya, eğitim-öğretimde dibe vurulduğunu ve bunun sorumlusunun iktidar olduğunu ifade etti.

‘Sadece 10 ilimizde 138 bin 393 öğretmen açığı var’

Öğretmenlerin az, dersliklerin yetersiz olduğuna işaret eden Kaya, şunları ifade etti: “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 72 bin atanmayan öğretmen vardı. Bugün atanmayan öğretmen sayısı 700 binde sabitlenmiş durumdadır. Sayıştayın 2019 raporuna göre, sadece 10 ilimizde 138 bin 393 öğretmen açığı var. Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı sayıya göre de 97 bin öğretmen açığı var. Bunun dışında 83 bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır. Bizim hesaplamalarımıza göre de 250 bin öğretmene ihtiyaç var.”

Kaya, Türkiye’nin, AK Parti iktidarından önce dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına giren üniversiteleri bulunduğunu ancak şimdi tek bir üniversite dahi kalmadığını iddia etti.

Kaynak: AA