CHP’li Murat Bakan Gare’nin sorumlusu Cumhurbaşkanı ve bakanlardır

PKK tarafından çeşitli tarihlerde alıkonulan 13 asker ve polisin durumu ile ilgili olarak 7 kez soru önergesi veren CHP’li Murat Bakan, Gare sorumlusunun Cumhurbaşkanı ve bakanlar olduğunu söyledi.

CHP İzmir milletvekili Murat Bakan, yeni1mecra’da Gündem Özel programına konuk olarak Kemal Avcı’nın sorularını yanıtladı. 

Murat Bakan, Garê harekatı sonrasında hayatını kaybeden asker ve polislerin aileleriyle 5-6 yıl önce görüştüğünü, ailelerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bazı hükümet yetkilileriyle biraraya geldiklerini söyledi. Bakan, “Devlet yetkilileriyle görüştüler ama bir adım atılmadı. Hep ‘sabredin, metin olun devlet sizin yanınızdadır’ dediler. 5-6 yıl geçtikten sonra atılan adım bu başarısız operasyon oldu, sağ olan çocuklarımız şehit oldular” diye konuştu.

Bakan, dünyanın her yerinde devletlerin kaçırılan ya da rehin alınan asker ve polisleri için diplomasi ve müzakere yolunu kullandıklarına dikkat çekerek, İsrail’in kaçırılan bir askerini kurtarmak için elindeki Filistinli esirlerinin tamamını serbest bıraktığını hatırlattı. Bakan, “Bizim evlatlarımızın kıymeti yok mu? Ey Milli Savunma Bakanı, ey İçişleri Bakanı siz ne yaptınız?” diye sordu.

Hükümet yetkililerinin “terör örgütleriyle pazarlık yapmayız” söylemini de eleştiren Bakan, “İşlerine geldiğinde müzakere de ediyorlar, pazarlık da ediyorlar, masaya da oturuyorlar, Oslo’da oturmadılar mı?” dedi.

Murat Bakan, başarısızlıkla sonuçlanan operasyonun siyasi sorumlusunun Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı olduğunu ifade etti.