CHP’li Nazlıaka: 2021 yılında kadınlar ülkemizin kaderini değiştirecek

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, 2020 yılının kadınlar açısından çok daha zor bir yıl olduğunu belirtti.

Nazlıaka, “2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine yürekten inanıyorum” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP İl Kadın Kolları Başkanları ile 81 ilde eş zamanlı çevrim içi düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılını değerlendirdi.  Kovid-19 salgını nedeniyle alınan karantina önlemleriyle başlayan eve kapanma uygulamalarının birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Nazlıaka, “Kadınların iş yükü arttı. İstihdam konusundaki sorunlar da daha derinleşti.” dedi.

‘EBA TV’de öğrencilere cinsiyetçi bir eğitim verildi’

 Koronavirüs salgını nedeniyle başlayan uzaktan eğitim programında çocuklara Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde izletildiğini hatırlatan Nazlıaka, şöyle konuştu:

“Yayınlanan görüntüler kamuoyu tarafından büyük tepki çekti. Tepkilerin ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, görüntülerin ‘denetleme ihtiyacı duymadığı’ bir ekip tarafından hazırlandığını ifade etti. TRT EBA TV yayınlarında kadın öğretmenler, kıyafetleri bahane edilerek kadın düşmanı tartışmalarının hedefi haline geldi. Yine EBA TV’de öğrencilere cinsiyetçi bir eğitim verildi. Videoya göre ‘masa hazırlama’ ve ‘ütü yapma’ gibi ev işleri, erkek seslendirmesiyle komut olarak veriliyor ve kadın oyuncu tarafından bu işler yerine getiriliyor.” 

Konuşmasında ay ay kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümlerine ilişkin verileri de paylaşan Nazlıaka, “Kadınların can simidi” şeklinde tabir ettiği İstanbul Sözleşmesi aleyhine yapılan açıklamaları okudu.

‘Bütçede kadın ve çocuklar açısından hiçbir önlem alınmadığı görüldü’

Yıl sonunda bütçe tartışmalarının gündemi kapladığını ifade eden Nazlıaka, “Bütçenin genelinin halka ait olmadığı, kadın ve çocuklar açısından ise hiçbir önlem alınmadığı görüldü. Bütçe görüşmelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının katipliğini, adı Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüyle anılan Şirin Ünal yaptı. Kadın dernekleri buna büyük tepki gösterdi.” diye konuştu.

‘Rakamlardan değil insan hayatından bahsediyoruz’

Nazlıaka, dün, bir günde üç kadının katledildiğine işaret ederek, “Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz.” dedi. 

‘Katiller can almaya devam etti’

“Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu.” diyen Nazlıaka, şöyle devam etti:

“En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var.”

‘2021 yılında kadınların ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyorum’

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, Türkiye’nin her bir köşesinde örgütlendiklerini belirten Nazlıaka, şöyle devam etti:

“Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara ‘YaşamHak’ destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara yalnız değilsin biz varız diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi her geçen gün daha da büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine yürekten inanıyorum.”

‘Eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı 3 kız kardeşimiz bugün hayatta olacaktı’

Aylin Nazlıaka, bir gazetecinin dün yaşanan kadın cinayetlerine ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

“Eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, üç kız kardeşimiz daha bugün hayatta olacaktı. O yüzden bir kez daha bu sözleşmenin uygulanmasına ülkeyi yönetenleri davet ediyoruz.”

AA – TBMM