CHP’li Oktay Sındır: Bu bütçe faiz bütçesidir

CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kamil Okyay Sındır, 2020 bütçesinin yoksuldan alınanı zengine dağıtan bir anlayışla hazırlandığını söyleyerek, “Bu bütçe bu milleti ne tok yapacak, ne mutlu edecek ne de huzurunu, refahını sağlayacak. Bu bütçe bir faiz bütçesidir. Millet aç. Toplum alarm veriyor ama AKP görmüyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kamil Okyay Sındır, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde konuştu. Bütçenin, devletin önümüzdeki mali yılda gelirlerini, harcamalarını tahmin eden, hükümete harcamaların yapılması, gelirlerin de toplanması konusunda yetki ve izin veren bir kanun olduğunu hatırlatan Sındır, “Bu verilecek olan yetki ve izin kesinlikle sınırsızca, fütursuzca harcama yapma hakkı vermez veya gelirlerin tahsilatında rehavet içerisinde bulunma hakkı da sağlanmaz” dedi.

2018 yılının kesin hesabına kalem kalem bakıldığında Onuncu Kalkınma Planı’nın hedeflerine ulaşmadığını söyleyen Sındır, “AKP planlı yol kat etmiyor, günü kurtarmak derdine düşüyor” dedi. Bütçenin halk için, halkın huzur ve refahı için, geleceği için yapılmadığını ifade ederek İstanbul Fatih’te 4 kardeşin ekonomik sıkıntılar nedeniyle evlerinde siyanürle intihar ettiği iddia edilen olayı hatırlatan Sındır, “Millet aç alarm veriyor, ama AKP görmüyor. Bu bütçe bu milleti ne tok yapacak ne mutlu edecek ne de huzurunu, refahını sağlayacak. Bu bütçe bir faiz bütçesi, bu bütçe adına ne derseniz deyin ama hiçbir zaman için yoksulun, ezilenin, işçinin, emekçinin ve geniş halk kitlelerinin bütçesi değil” dedi.