CHP’li Özel: 2015 MİT raporu kamuoyuyla paylaşılmalıdır

CHP Grup Başkanvekili Özel, 2015 Yüksek Askeri Şurası (YAŞ) için hazırlanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Özel,15 Temmuz’a gidilen sürece yönelik çok sayıda soru işaretinin hala zihinlerde tazeliğini koruduğunu bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 2015 Askeri Şurası için hazırlanan MİT raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Özel, açıklamasında 15 Temmuz darbe girişimine yönelik TBMM’de tüm siyasi partilerin iradesiyle “Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu” kurulduğunu hatırlatarak, komisyonun çalışmalarının AK Parti Genel Başkanınca engellendiğini ve komisyonun bir rapor dahi sunamadığını belirtti.

‘Davutoğlu’nun kullandığı ifadeler detaylandırılmalı’

15 Temmuz’a gidilen sürece yönelik çok sayıda soru işaretinin hala zihinlerde tazeliğini koruduğunu ifade eden Özel, şunları ifade etti:

“Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun bir televizyon programında 2015 Yüksek Askeri Şurası’na yönelik kullandığı ifadeler detaylandırılmaya muhtaçtır. Ahmet Davutoğlu, dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Şura öncesi yaptığı çalışmanın dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar, kendisi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından incelendiğini, FETÖ ile iltisaklı personele ilişkin iki kademeli bir tasfiye planlandıklarını açıklamış o Şura’da emekliye sevk edilerek tasfiye edilecekler arasında bulunan Mehmet Dişli’nin emekliliğe sevkinden son gece vazgeçildiğini açıklamıştır.”

‘Rapor kamuoyuna açıklanmalıdır’

Özel, MİT’in raporuna rağmen FETÖ ile irtibatı ve iltisakı bulunan general/amiral ve albayların 2015 Şurası’nda tasfiyesinin engellenmiş olmasının izaha muhtaç olduğunu belirtti.

Aynı Şura’da Akın Öztürk’ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevinden rapor doğrultusunda alındığını ifade eden Özel, “Ancak YAŞ üyesi sıfatıyla üniformasını taşımaya darbe girişimine kadar göz yumulmuştur. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ifadeler çerçevesinde varlığını bildiğimiz bu rapor, kamuoyuna açıklanmalıdır.” diye kaydetti

’38 darbeci general/amiral ve albay neden terfi ettirildi’

İlgili raporun TBMM’de kurulan Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na ve girişimi soruşturan mahkemelere sunulmamış olmasının kabul edilemez bulduklarını belirten Özel, şunları ifade etti:

“Kaldı ki, 2015 Yüksek Askeri Şurası’nda daha sonra sadece Mehmet Dişli ve Akın Öztürk değil, 15 Temmuz darbe girişimine katılacağı ortaya çıkacak general/amiral ve albayların dosyaları görüşülmüştür. Darbe girişimine 1 yıl kala ve dönemin Başbakanı’nın bahsettiği MİT raporuna rağmen 38 darbeci general/amiral ve albayın 2015 Şurası’nda neden terfi ettirildiği, bu terfilere kimin onay ve izin verdiği sorularının açıklığa kavuşması gerektiği ortadadır. 15 Temmuz darbe girişimine karışan ve 2015 Şurası’nda terfi ettirilen 38 darbeci general/amiral ve albayın kaçının Mehmet Dişli ve Akın Öztürk aleyhindeki MİT raporunda bulunduğu kamuoyundan gizlenmemelidir.”

‘Bakan Akar’ın ne yönde tutum aldığı bilinmeli’

Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla Şura’ya katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Mehmet Dişli ve Akın Öztürk’ün dosyaları başta olmak üzere ilgili raporda yer alan TSK personeline yönelik işlemlerde ne yönde tutum aldığının da kamuoyunca bilinmesi gerektiğini belirtti.

‘Mehmet Dişli’nin neden en kritik noktalarda görevde tutulduğu yanıtlanmalı’

Özel, yine ilgili rapora rağmen Mehmet Dişli’nin dönemin Genelkurmay Başkanı Akar ile bu kadar yakından çalışmaya devam etmiş olması ve karargahın en kritik noktalarına ve en mahrem bilgilere erişebilecek görevde tutulmasına neden izin verildiğinin de yanıtlanması gerektiğini ifade etti.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Akar ve dönemin MİT Müsteşarı Fidan’ın TBMM Araştırma Komisyonu’na çağrılmasına rağmen gitmediklerini belirten Özel, bu durumun arkasında da bu raporun olabileceğinin anlaşıldığını kaydetti.

‘Recep Tayyip Erdoğan görevini ihmal etmiştir’

Özel, söz konusu raporun MİT Müsteşarlığı’nın 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na sunduğu “MİT’in TSK içinde istihbarat toplama yetkisi bulunmuyor” yönündeki bahanenin de gerçeklikle bağdaşmadığını gösterdiğini belirten Özel, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“15 Temmuz darbe girişimine gidilen sürece ilişkin soru işaretlerinin açıklığa kavuşması gerektiği ortadadır. Recep Tayyip Erdoğan, MİT raporunun doğrultusunda işlem tesis edilmeyen ilgili Şura kararlarını onaylayarak, en hafif tabiriyle 15 Temmuz darbe girişimine gidilen süreçte görevini ihmal etmiştir. O kararları onaylayan Erdoğan başta olmak üzere, Şura’nın katılımcıları MİT raporuna rağmen FETÖ iltisakı bulunan askerlerin tasfiyesinin nasıl engellendiğine yönelik Şura’da yaşananları kamuoyuna açıklamalıdır. Bu en başta 251 şehidimize karşı sorumluluğun gereğidir.”